HORE

Prezidentova chyba

Uverejnené dňa 21.3.2018

Od priamo zvolenej hlavy štátu možno právom očakávať, že právomoci a povinnosti bude vykonávať tak ako sľuboval, napokon, keby sľub nezložil alebo by ho zložil s výhradou, nestal by sa prezidentom.

Prezident Andrej Kiska v súvislosti so zostavovaním novej vlády doteraz neporušil žiadne ustanovenie Ústavy, ba ani zavedené ústavné zvyklosti. Hoci o tom verejnosť presviedčajú mnohí ústavní právnici, je faktom, že zatiaľ stále rešpektuje aj parlamentnú demokraciu aj politickú situáciu, keďže poveril zostavovaním vlády osobu, ktorú mu navrhla stále najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD a koalícia, majúca v parlamente väčšinu. Je faktom, že tým neporušil ani ústavnú zvyklosť, stačí si spomenúť na predchádzajúce poverenia predchádzajúcich prezidentov, ktorí najsilnejšiu stranu v parlamente vždy rešpektovali, hoci vopred vedeli, že vládu nezložia. Tak tomu bolo v prípade volebného víťazstva HZDS v roku 1998 a rovnako tomu bolo tiež v prípade volebného víťazstva Smeru v roku 2010. Hoci nikto, vrátane prezidenta, vtedy nepochyboval o tom, že tak HZDS, ako ani Smer nedokážu vládu zložiť.

Prezident A. Kiska urobil v tejto súvislosti zatiaľ chybu iba v jednej veci:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O Matovičovej finte

lekároch a rozpočte

25. novembra 2022
Fakty a argumenty

O Matovičovej finte

lekároch a rozpočte

Fakty a argumenty

Správa o správe

Prezident I. Gašparovič bol „akoby“ členom Smeru-SD, čím je povedané všetko.

23. novembra 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Prezidentka už mešká.

21. novembra 2022
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi