HORE

Prísne tajné!?

Uverejnené dňa 1.3.2019

Od šestnásteho februára funguje Ústavný súd iba so štyrmi sudcami namiesto trinástich a oficiálne aj bez dvoch funkcionárov – predsedu a podpredsedu. To, že Ústavný súd nefunguje s plným počtom sudcov zapríčinil parlament, ktorý nebol schopný ani ochotný zvoliť kandidátov. To, že nemá dvoch funkcionárov zapríčinil zase prezident A. Kiska, ktorý má výlučné právo aj povinnosť ich vymenovať.

Pritom to bol prezident A. Kiska, ktorý po rozhodnutí parlamentu nezvoliť ani jedného kandidáta na post ústavného sudcu vyhlásil: „Ja osobne navštívim budúci týždeň Ústavný súd v Košiciach, kde oznámim svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.“

Nezabezpečil nič, pretože to zabezpečiť ani nemohol: provizórne fungovanie súdu zabezpečilo svojím rozhodnutím o zriadení jedného senátu a ďalších záležitostiach končiace plénum a nikto iný to urobiť ani nemohol. Správa prezidenta z paláca však hlása: „Od 1. marca preberie šéfovanie pani Baricová a počkám na novú voľbu NR, a som presvedčený, že zvolia nových kandidátov, z ktorých budem môcť vybrať ústavných sudcov. Budem pripravený čím skôr vybrať aj nového predsedu ÚS.“

Z uvedeného vyplýva, že prezident mohol vymenovať podpredsedníčku Ústavného súdu, hoci to – nevedno prečo – tají. O jej vymenovaní oficiálne neinformoval a takúto informáciu nemožno nájsť ani na oficiálnej webovej stránke, ktorá o vymenovaniach rôznych funkcionárov prezidentom občanov informuje. Aj keby sa však A. Kiska za svoje rozhodnutie hanbil a preto o ňom neinformoval, občania majú právo vedieť, kto je a kto nie je funkcionárom Ústavného súdu. Aj preto, lebo je tu hlavne pre nich a nielen pre prezidenta, poslancov a ďalších ústavných činiteľov.

Od 1. marca, ktorý spomínal prezident, platia aj nové ustanovenia zákona o Ústavnom súde, ktoré hovoria o jeho funkcionároch:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi