HORE

Prvenstvo J. Mazáka

Uverejnené dňa 17.4.2024

J. Mazák sa stal prvým predsedom Súdnej rady, ktorý bol z funkcie odvolaný.

 

Súdna rada v utorok odvolala z funkcie svojho predsedu J. Mazáka. Pre úplnosť treba uviesť, že J. Mazák zostáva aj naďalej jej riadnym členom. Z tejto funkcie ho totiž môže odvolať iba a len parlament, ktorý ho do nej aj zvolil. Nikto iný.

Prirodzene, ani odvolať predsedu Súdnej rady nejde len tak mirnix-dirnix. Z celkových osemnástich členov Rady musí za odvolanie hlasovať najmenej desať. Pričom musí prísť k prieniku medzi sudcami a nesudcami, teda zástupcami hlavy štátu, parlamentu a vlády.

Prezentovaných dôvodov členmi rady, ktorí navrhli J. Mazáka, bolo spolu deväť. Neoficiálnych – napríklad preplácanie leteniek do Luxemburgu, kde býva – ešte viac, ale tie sa nepočítajú. Takže to bolo deväť oficiálnych a konkrétnych dôvodov. Navrhovatelia ich zhrnuli do záverečnej vety, ktorá znie, že „opakovane neoprávnene zbieral údaje o sudcoch počas takmer celej doby vykonávania funkcie predsedu Súdnej rady“. Teda opakovane porušoval svoje povinnosti. J. Mazák dôvodil tým, že vzhľadom na krátkosť času si nemohol pripraviť žiadne protiargumenty, pričom odmietol aj návrh, aby Rada o jeho odvolaní rokovala o týždeň. Zo zasadnutia demonštratívne odišiel a tak desať členov následne hlasovaním rozhodlo, že J. Mazák už predsedom Rady nie je. Avizoval však – ako to už býva zvykom – že požiada Ústavný súd, aby rozhodol, že prišlo k porušeniu jeho práva na jeho predsednícku stoličku.

Ústavný súd:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi