HORE

Mikulcov rekord

Uverejnené dňa 3.9.2021

Ide nielen o akúsi hru nervov, ale aj politickú taktiku, ktorú však – zdá sa – vládna koalícia zle prečítala.

Skupina poslancov vedených Smerom-SD opätovne podáva návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra R. Mikulcovi. Dôvody sú zrejmé aj očividné – ide o odpoveď na obštrukciu vládnej koalície, ktorá sa opakovane odmietla na rokovaní o tomto návrhu zúčastniť a odložila ho na riadne, a nie mimoriadne zvolanú schôdzu parlamentu.

Kým bude návrh doručený do podateľne parlamentu, možno sa iba domnievať, že hlavné dôvody na odvolanie ministra od prvého podania na jeho odvolanie z funkcie zostávajú rovnaké a pribúda iba ich počet. Pretože veci sa dejú – aj na samotnom ministerstve vnútra – návrhy sa aktualizujú a rozširujú. Podobne sa však dá predpokladať aj to, že osud čerstvého podania na vyslovenie nedôvery skončí po obštrukcii vládnej koalície opäť v parlamentom v koši. Tak či onak ide zrejme nielen o slovenský, ale tiež svetový rekord – v takom krátkom časovom horizonte totiž ešte nebolo podaných toľko návrhov na odvolanie toho istého člena vlády.

V podstate ide nielen o akúsi hru nervov, ale aj politickú taktiku, ktorú však – zdá sa – vládna koalícia zle prečítala. Pretože to navonok i dovnútra vyzerá tak, že opozícia sa iba oprávnene domáha uplatnenia svojich práv a vládna koalícia im ich neoprávnene upiera. Iba preto, lebo môže, keďže má väčšinu poslancov. Horšie však je, že to tak navonok i dovnútra nielen vyzerá, ale aj je.

Isto, možno to vnímať aj tak, že Smer-SD – ľudovo povedané – iba žne to, čo kedysi zasial. Kto chce, ten si pamätá, že v časoch, kedy vládol či už sám alebo v koalícii, sa správal podobne a nanajvýš dopĺňal technicky počet opozičných poslancov na 76, aby schôdza mohla byť. Ibaže tiež nebola vtedy, kedy mala byť, pretože podmienka plnej účasti opozičných poslancov na schôdzi je a) rovnako v rozpore so zákonom a b) nebola ani vtedy a ani dnes ľahko splniteľná.

Ak by poslanci vládnej koalície umožnili konanie schôdze s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi R. Mikulcovi v súlade so zákonom – teda uskutočnila by sa hneď ako bola zvolaná, urobili by z politického hľadiska lepšie. Ak by aj potom Smer-SD opätovne podával návrh na jeho odvolanie, vyznel by už smiešne.

Navyše:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi