HORE

Rozprávka pána Mazáka

Uverejnené dňa 8.1.2019

Okamžite po uzatvorení podateľne v NR SR, ktorá prijímala nominácie na kandidátov na post ústavných sudcov, začal prezidentský palác politický zápas o ich inštaláciu do funkcií. Prezident Andrej Kiska si zavolal médiá, aby im prečítal svoje vyhlásenie, hoci kandidátov volí parlament, nie prezident, ktorého úloha je v tejto fáze úplne nulová. Aj keď hlava štátu má povolené zúčastniť sa vypočúvania nominantov, nebude o nich rozhodovať. Podľa Ústavy však príde na rad svojim rozhodovaním až potom, ako mu parlament doručí menoslov kandidátov.

Rovno do útoku zatrúbil v médiách jeho poradca a bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák, ktorý si „predstavuje“ a hneď aj „vysvetľuje“, ako Ústavný súd zostane od polovice februára bez predsedu. A na základe vlastnej rozprávky balamutí ľudí, že nových sudcov, predsedu aj podpredsedu súdu vymenuje predseda parlamentu Andrej Danko, keďže bez predsedu Ústavného súdu nemôže nový prezident zložiť sľub a ujať sa tak svojej funkcie. „Je dohodnuté,“ kategoricky vyhlasuje Ján Mazák.

Je až neuveriteľné, ako dokáže špekulovať a konšpirovať. Skoro ako v čase, kedy sám o kariére ústavného sudcu z pozície štátneho tajomníka za SOP Rudolfa Schustera iba sníval. Samozrejme, takýto scenár v politike po slovensky, v ktorej neplatia žiadne pravidlá, nemožno vylúčiť, je však potrebné sa pritom pozrieť hlavne na to, kto bude za neho zodpovedný a pod ním podpísaný.

A tým nebude nikto iný ako prezident Andrej Kiska. Podľa Ústavy je zodpovedný za zabezpečovanie riadneho chodu ústavných orgánov, vrátane Ústavného súdu. Nemôže vymenovať ústavných sudcov bez toho, aby mu parlament dodal kandidátov, to je zodpovednosť parlamentu. Keďže však na súde zostanú pôsobiť štyria sudcovia, je ústavnou zodpovednosťou prezidenta vymenovať z nich predsedu a podpredsedu súdu.

Príslušný článok Ústavy znie: „Predsedu a podpredsedu vymenúva zo sudcov ústavného súdu prezident Slovenskej republiky.“

Inými slovami, ak má ústavná kreativita Jána Mazáka dostať reálne kontúry, môže sa tak stať iba za cenu opätovného porušenia Ústavy Andrejom Kiskom. A také niečo by mu jeho radca radiť naozaj nemal. Je to od neho nielen nepekné, ale tiež neslušné.

Zhrnuté a podčiarknuté:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi