HORE

Skúška administratívou

Uverejnené dňa 30.5.2023

Ak nefungujú poradcovia a politická administratíva, nefunguje nič.

 

Ani dva týždne od vymenovania vlády Ľ. Ódora jej nestačili na to, aby úplne uchopila moc a hlavne na úplne jednoduché administratívne úkony. To nie je dobré ani pekné, najmä keď nikto nevie zaručiť, dokedy presne bude vládnuť – nedá sa totiž celkom vylúčiť, že povolebná situácia bude podobne politicky chaotická, podobne ako bolo chaotické celé súčasné volebné obdobie, v ktorom padli vlády I. Matoviča aj E. Hegera.

Je samozrejmé, že nový politik a premiér Ľ. Ódor nemá reálne skúsenosti s vládnutím, s jeho prevádzkou a ani ich mať nemusí. Mali a musia ich mať však ľudia okolo neho, vrátane poradcov, ktorí zabezpečujú administratívu a servis. Mohlo byť ešte úsmevné, keď mu prvý týždeň vo funkcii naplánovali na štvrtok odpoludnia akciu a na povinnosť premiéra, zúčastniť sa na hodine otázok v parlamente úplne zabudli, ale to, ak základné veci nefungujú dlhšie, už úsmevné byť nemôže a nesmie . V hre je totiž priveľa.

Navyše, nie je to o výkone politiky – aj keď vláda je politický orgán – ale o vskutku jednoduchých servisných, administratívnych a prevádzkových úkonoch, ktorými politika netreba ani zaťažovať či oberať o čas. Je prirodzené, keď po upozornení, že v Bezpečnostnej rade po výmene vlády už nemôže predsedať E. Heger, sa menoslov rady zrazu zmenil. Neprirodzené je, že sa nezmenili súvisiace záležitosti – či už ide o Hospodársku a sociálnu radu, ktorej stále predsedá M. Krajniak alebo o Radu vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorú stále vedie M. Kolíková. Nehovoriac o Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré je rovnako nefunkčná a ďalších prevádzkových nedostatkoch. Iba a len kvôli administratíve.

Obzvlášť nepekné a nesprávne nie je ani to, keď na stránke Úradu vlády nemajú všetci jej členovia fotografiu, pričom platí zásada, že buď ju budú mať uverejnenú všetci alebo nikto, ale takáto „štrbavá“ stránka, ktorá by pritom mala byť výkladnou skriňou vlády aj pre zahraničných návštevníkov, byť jednoducho nemá a nesmie.

Jasné:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Kocky sú vrhnuté

Preto sú dané zákony, aby silnejší nemohol všetko.

21. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Za neslušné Slovensko.

19. februára 2024
Kaviareň

Ústavný súd nie je Ježiško

a studená vojna silnie

17. februára 2024
Fakty a argumenty

Rozhodnuté, podpísané

Nič z uvedeného nemožno vykladať tak, že novela Trestného zákona je fajn, že je dobrá a pre spoločnosť potrebná a výhodná. Lebo nie je.

16. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi