HORE

Správa z Varína

Uverejnené dňa 20.7.2022

Ak štát nechcel ulicu s takýmto názvom, mal to urobiť inak a lepšie, ako pomocou mocenských orgánov.

 

Poslanci obecného zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry a nepremenovali Ulicu Dr. Jozefa Tisu vo Varíne. Je to zlá aj dobrá správa zároveň.

Zlá z dôvodu, že je nepochybne hanbou, keď ulica s takýmto názvom vôbec existuje. A nič na tom nemení ani to, že je to tak už dlhé roky. Dobrou správou zase je, že poslanci odmietli nátlak prokurátora spolu s jeho argumentami a nenechali si zasiahnuť do vlastných – obecných – záležitostí. Čo znamená, že názov ulice si upravia alebo neupravia sami, keď sa tak dohodnú a rozhodnú. Prípadne im to zrátajú – či už kladne alebo záporne – o pár mesiacov voliči vo voľbách.

Poslanci tým zákon nijako neporušili. Rovnako ako ho neporušili na konci minulého roka, keď odmietli návrh na premenovanie uvedenej ulice. A keď ich štátna moc prostredníctvom NAKA v podstate neobvinila za to, ako hlasovali, ale za to, ako nehlasovali. Presnejšie, že nehlasovali tak, ako si to NAKA predstavovala a želala.

Včera poslanci Varína nehlasovali ani za to, ako si predstavoval a želal prokurátor. Správne pritom odmietli jeho hlavný argument – osobitú interpretáciu novely zákona účinnú od decembra 2020. Tá zakotvila do právneho poriadku aj to, že „neprípustné je určiť názov ulice alebo iného verejného priestranstva po predstaviteľoch režimu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 alebo iného režimu založeného na fašistickej ideológií alebo nacistickej ideológií“. Prokurátorovi z toho vyplynulo nasledovné – „novela tým, že rozšírila neprípustné názvy ulíc v zákone, spresňuje výklad právnej úpravy platnej a účinnej do 30.11.2020 (interpretačný účinok) a v zmysle prechodného ustanovenia pro futuro obdobné uctievanie predstaviteľov totalitných režimov už výslovne zakazuje (preventívny účinok). Interpretačný účinok aktuálne platnej a účinnej právnej úpravy je potrebné aplikovať aj na znenie právnej úpravy účinnej do 30.11.2020“.

Osobité je to najmä z dôvodu, že uvedená novela zákona zároveň zreteľne a pre každého uvádza: „Na názov ulice alebo iného verejného priestranstva určený do 30. novembra 2020 sa vzťahujú doterajšie predpisy“. Interpretačný účinok je taký, že z dôvodu novej právnej úpravy ulica premenovaná byť nemusí.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Balónik SaS

Dejiny SaS potvrdzujú, že jej ambície boli vždy väčšie ako jej schopnosti a inak to už nebude.

10. augusta 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ako prezidentka rozhodne, tak aj bude.

8. augusta 2022
Kaviareň

Horúčavy udreli

SaS je ochotná rokovať a má aj vyjednávací tím, ale nemá o čom a ani s kým rokovať, keďže žiadny návrh nepredložila.

5. augusta 2022
Fakty a argumenty

Z klubu do klubu

Aktuálny stav v parlamente už neodráža výsledky volieb.

3. augusta 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi