HORE

Stačí vymeniť premiéra

Uverejnené dňa 4.4.2023

Stačí vymeniť premiéra, netreba celú vládu.

 

Prezidentka Z. Čaputová sa čoraz viac zamotáva v politických udalostiach, čo zhruba pol roka pred parlamentnými a rok pred prezidentskými voľbami neveští veľa dobrého. A tiež k nim sama prispieva rôznymi vyhláseniami a (ne)konaním, teda zvyšovaním politického chaosu.

Nikomu neublíži zopakovať, že ide o princíp zle zapnutého prvého gombíka na šatách. Tým bolo menenie, presnejšie odďaľovanie termínu predčasných volieb, hoci hlava štátu bola vskutku silným politickým hráčom. A tak, prirodzene, prišlo k zlému zapnutiu aj ďalšieho gombíka: tváriť sa, že vláda E. Hegera nie je vládou prezidentky Z. Čaputovej – a tou by bola iba tzv. vláda úradníkov – je nemiestne aj nesprávne. Nie je to tak. Aj preto, lebo po vyslovení nedôvery parlamentom už vláda ani jej jednotliví členovia nepodliehajú kontrole parlamentu a ani sa mu za svoju (ne)činnosť nezodpovedajú. Aj preto, lebo vládu E. Hegera prezidentka v súlade s Ústavou odvolala a zároveň ju poverila vykonávaním jej pôsobnosti a to až do vymenovania novej vlády, ktorú môže vymenovať iba hlava štátu. Nikto iný. Pričom personálne zmeny v kabinete bez návrhu premiéra urobiť nemôže a nesmie. Povedané jednou vetou – vyslovením nedôvery vláde stratil parlament nad vládou akúkoľvek moc aj zodpovednosť a prevzala ich hlava štátu – záleží iba na jej vôli ako dlho bude vláda prezidentky Z. Čaputovej pod vedením E. Hegera pôsobiť. Inými slovami – hlava štátu má aktuálne nielen obrovskú moc, ale aj rovnako obrovskú zodpovednosť, ktorej sa nedokáže zbaviť.

O zásadnom zlyhaní

Zlý odhad politickej situácie a zároveň snaha zostať z titulu funkcie na špici politického diania spôsobili, že prezidentka kopí chyby. Vyjadrenia typu, že vládu odvolá ak zásadne zlyhá – vzhľadom na to, že to jej vláda a je teda za ňu politicky zodpovedná – však znamená, že vláda zásadne zlyhať nemôže.

Pretože:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Prezidentkina reč

Hlave štátu možno v súvislosti s jej vyhlásením vytknúť iba jedno.

8. decembra 2023
Fakty a argumenty

Netradičné

Nejde teda o žiadne slovenské špecifikum, ale…

5. decembra 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Latka je zakopaná.

4. decembra 2023
Kaviareň

O sile prezidentky

a odídení šéfa ÚRSO

2. decembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi