HORE

Sukňa a možnosti

Uverejnené dňa 10.3.2023

Toto už prezidentka Z. Čaputová naozaj prehnala.

 

Politika na Slovensku sa po vyslovení nedôvery vláde E. Hegera, ocitla vskutku v hlbokom marazme. Poukazuje na to tiež skutočnosť, že po nej skĺzla už aj prezidentka Z. Čaputová, ktorá v súvislosti s rozhodovaním o ďalšom osude lietadiel Mig-29 politikom odkázala, aby sa „neskrývali za ženskú sukňu“. To nie je ani náhodné a ani nešťastné či nevkusné vyjadrenie, ale značne škodlivé. Nateraz možno bokom ponechať to, že takto sa dlhoročné snahy a aktivity o rovnoprávnosti viac pochovávajú ako presadzujú, ale až takúto verejnú potupu si vláda E. Hegera naozaj nezaslúži.

Mimochodom, takéto vyjadrenia silno pripomínajú predsedníčku Z. Martinákovú , ktorá potom, ako odtiahla predsednícku stoličku I. Šimkovi spod zadku, viedla Slobodné fórum. A hrala sa na mamičku – keď vznikli v strane problémy vyhlásila, že treba, aby sa mama vrátila a doma poupratovala. Bola v tom dôsledná, keďže Slobodné fórum krátko po jej upratovaní, namiesto do parlamentu odišlo do minulosti. Poučný príbeh.

Oprávnene možno predpokladať, že migy budú v blízkom čase jednou z hlavných tém, ktorá na istý čas prekryje aj súčasné pohyby politického drobizgu na scéne. Po slovách E. Hegera – „ak príde požiadavka z Kyjeva na migy, veľmi radi jej vyhovieme“ – sa na domácej scéne rozpútalo rétorické peklo, ktoré pretrváva. Prezidentka Z. Čaputová odkázala, že to nie jej problém, že také niečo nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú jej súhlasu. Smer-SD vyhlásil, že v žiadnom prípade odovzdanie migov nepodporí a opakovane žiadal, aby o tom rokoval parlament, čo väčšina poslancov však taktiež opakovane odmietla. Minister obrany zase hovoril niečo o schválení uznesenia parlamentom, možno aj v utajenom režime a I. Matovič navrhol rovno novelizovať ústavu tak, aby o tom mohla rozhodnúť vláda spolu s prezidentkou, keďže tá je zároveň hlavnou veliteľkou ozbrojených síl. Čo by aj malo istú vecnosť – ak by to situáciu vyriešilo – a ak by I. Matovič v skutočnosti nepovažoval funkciu hlavnej veliteľky iba za „ceremoniálnu“. Ako tomu bolo napríklad v prípade zapojenia armády do manévrov celoplošného testovania, presnejšie, operácie Spoločná zodpovednosť.

Hoci návrh I. Matoviča hlava štátu odmieta, ak parlament novelu ústavy schváli, nezostane jej nič iné ako to rešpektovať. Považuje však za logické iné, a síce, že ak parlament vyslovil nedôveru vláde E. Hegera, môže mu dôveru opäť dať: Ak parlament v decembri odobral legitimitu vláde, a teda obmedzil jej právomoci, tak z logiky veci aj našej ústavy vyplýva, že by to mal byť práve parlament, kto by tú legitimitu vláde mal dodať v tom konkrétnom rozhodnutí alebo celkovo vo všetkých závažných otázkach zahraničnej politiky“.

Jasné, parlament môže robiť čokoľvek a kedykoľvek – ak v stredu odhlasuje vyslovenie nedôvery vláde, môže vo štvrtok odhlasovať, že jej opäť dôveruje. A v piatok, že jej nedôveruje, lebo kto vie, čo by sa mohlo cez víkend stať. Parlament môže tiež odhlasovať, že vláde nedôveruje iba v nepárne dni a v párne má vláda jeho dôveru. Samozrejme, s výnimkou sviatkov. Alebo aj vrátane ich. A môže tak robiť počas dňa a tiež v noci. Je to možné, ale je fajn, že parlament doteraz takéto dno ešte neprerazil a že ho na to ani prezidentka Z. Čaputová, s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, nenavedie. Napokon, parlament má vlastnú logiku, dokonca aj chaos a zmätok, ktorý v ňom momentálne vládne, sa dá logicky odôvodniť.

Platí známa poučka:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi