HORE

Tri chybičky krásy

Uverejnené dňa 24.2.2023

Spoločné vyhlásenie troch najvyšší ústavných činiteľov je v prospech Slovenska.

 

Keďže existuje naozaj iba málo možností oceniť kroky, konanie a postup najvyšších ústavných činiteľov krajiny, bolo by nenáležité – keď sa tak stane – takúto udalosť premrhať. Keď neprší, aspoň nech kvapká. Obzvlášť, keď je vskutku v prospech Slovenska.

Spoločné vyhlásenie troch najvyšší ústavných činiteľov – prezidentky, predsedu parlamentu a premiéra – pri príležitosti výročia invázie ruských vojsk na Ukrajinu takým nepochybne je. Nie je síce skvelé, ale je naozaj dobre napísané – ľudovo povedané, má hlavu aj pätu – čo poteší najmä v tom, že také niečo nebýva na Slovensku zvykom. Respektíve – a opäť ľudovo povedané – takých textov v ňom býva ako šafranu. Isteže, realita v krajine nie je taká jednoznačná ako sa píše vo vyhlásení, nie každý sa s textom chce dokázať alebo dokáže stotožniť, keďže si vyžaduje aj čítanie s porozumením. Ale je to naozaj dobre zostavený text.

V podstate má iba tri chybičky, nie chyby, krásy – prvou je, že je pridlhý, pričom v takýchto prípadoch platí, že menej býva viac. Vyhlásenie má až 623 slov, čo si vyžaduje nielen istú trpezlivosť, ale aj dlhšiu pozornosť. A v takom prípade sa istému balastu či zbytočnostiam nedá vyhnúť. Druhou chybičkou je to, že ešte ani na obed nebolo zverejnené ani na oficiálnej stránke prezidentského paláca a ani na stránke Úradu vlády. Na rozdiel od stránky parlamentu, kde sa celý text vyhlásenia objavil už dopoludnia. Jasné, ide o lajdáckosť úradníkov, ale aj v takom prípade rovná sa lajdáckosti ich zamestnávateľov. Obzvlášť, keď je to už viac pravidlom ako výnimkou.

Prirodzene, aj v tomto prípade platí, že jedno sú slová a iné skutky, takže treba počkať, či sa slová z čerstvého vyhlásenia budú aj prakticky plniť. Ak nemá ísť iba o slová a zbytočné míňanie papiera, začať sa dá aj hneď – ak sú uzemnené lietadlá pre Slovensko naozaj šrot, ktorý Ukrajina dokáže zhodnotiť lepšie a prospešnejšie, treba jej ho poslať. Čím skôr, tým lepšie.

Inými slovami, vláda o tom mohla a mala rozhodnúť v rovnaký deň, kedy vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov uzrelo svetla sveta. Nerozhodla. Je to tretia chybička krásy.

 

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=udalosti/udalost&MasterID=56334

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi