HORE

Tri razy a dosť

Uverejnené dňa 29.6.2021

Rozumná vláda chaos a zmätok nedopustí.

Ústredný krízový štáb sa na tretí raz už údajne dohodol, ako by mala vyzerať letná sezóna na Slovensku. Či to tak aj je, nemožno posúdiť, keďže informácia – dohoda je na stole – je zároveň jedinou relevantnou informáciou, ktorá zo štábu spoločnosti prišla. Bobrík mlčanlivosti mal navrch.

Je tak stále otázne nielen to, aké budú letné pravidlá, ale tiež to, odkedy budú platiť. Či sa na nich vláda dohodne takpovediac hneď a zaraz alebo rozhodnutie ešte odloží. Napríklad na požiadanie niektorého člena koalície. Štáb totiž nemá žiadnu kompetenciu rozhodovať a rozhodnúť, čo a ako bude v tejto súvislosti platiť – opatrenia a rozhodnutia musia schváliť celkom iné orgány, pričom prím hrá vláda, keďže má dosah na všetkých a na všetko.

Obzvlášť vtedy, ak ešte stále mieni niekto šibrinkovať podmienkami vstupu na územie Slovenska jeho občanom v zmysle, keď nemáš požadované, nevstúpiš. Teda tak, ako to bolo nedávno oficiálne odprezentované, ale ako je to neuskutočniteľné – zakázať alebo podmieňovať vstup občanom SR na územie Slovenska sa jednoducho nemôže a nesmie. V tom je jasná nielen ústava – „Každý občan má právo na slobodný vstup na územie Slovenskej republiky“ – ale aj zdravý rozum. Iná situácia vznikne po prechode hraníc na Slovensko: na území krajiny sa musí každý – nielen občan – už podriadiť jeho zákonom a zákonným pravidlám. Inými slovami, vstup cudzincov na Slovensko možno zákonným spôsobom obmedziť, ale vstup občanov SR nie. Aj preto, lebo – povedané v skratke – oni sú Slovensko. Ešte inak – kontrolovať na hraniciach občanov SR sa smie, neumožniť im ju prekročiť na návrat domov sa nesmie. Ani vtedy nie, keď ešte nie sú zaočkovaní či otestovaní.

Od zákazu vstupu občanom do vlasti krízový štáb azda už upustil, ako mieni vyriešiť situáciu počas letnej sezóny, však stále nevedno. Opatrenia sa prijímajú opäť spôsobom „rýchlo a zbesilo,“ keďže dnes nikto nevie a nepozná, čo všetko bude štát od občanov po návrate do vlasti požadovať a ako im to chce sprístupniť. Či už ide o testovanie, kontrolovanie, očkovanie alebo vystavovanie potvrdzujúcich dokumentov. Vláde akosi ušlo – zrejme pri iných povinnostiach – že dovolenková sezóna sa už začala a že školáci spolu s rodičmi rátajú začiatok prázdnin už len na hodiny, a nie dni.

Možno iba zopakovať:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi