HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 28.2.2022

To najčítanejšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 28. februára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval hlavne vojenský vpád ruských vojsk na Ukrajinu – za pomoci Bieloruska – a následné udalosti. Vrátane zmeny európskeho a svetového poriadku. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

NR SR odsudzuje vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine

Parlament žiada Rusko, aby plne rešpektovalo nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.

Bratislava 25. februára (TASR) – Národná rada (NR) SR odsudzuje nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine. Žiada Rusko o okamžité zastavenie vojenskej operácie a bezpodmienečné stiahnutie ozbrojených síl z Ukrajiny. Požaduje, aby sa Rusko vrátilo k rokovaciemu stolu a hľadalo riešenie mierovou cestou. Vyjadruje tiež solidaritu s ukrajinským národom. Parlament to uvádza vo schválenom vyhlásení, ktoré predložili poslanci Michal Šipoš (OĽANO), Juraj Šeliga (Za ľudí), Anna Zemanová (SaS) a Peter Pčolinský (Sme rodina).

Zobraziť celý článok

JH: „To je tzv. povinná jazda, ktorá prišla až potom, ako sa ruskej invázii venoval český parlament. Je to fajn, hoci význam vyhlásenia skresľuje, že nešlo o jediný bod programu schôdze – aj alebo práve v takejto chvíli sú detaily dôležité. Najdôležitejšou domácou udalosťou je totiž dianie na Ukrajine, kde sa práve bojuje o všetko dôležité.“

Na Slovensku platí od soboty obeda mimoriadna situácia

Členovia vlády a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy by mali prijímať opatrenia civilnej ochrany obyvateľstva.

Bratislava 26. februára (TASR) – Na Slovensku nastane od soboty 12.00 h mimoriadna situácia. Vyhlásenie mimoriadnej situácie súvisí s hromadným prílevom cudzincov na územie SR pred vojnou na Ukrajine. Rozhodla o tom vláda na sobotnom rokovaní.

Zobraziť celý článok

JH: „Mimoriadna situácia si vyžaduje aj mimoriadne riešenia – kde je napríklad splnomocnenec alebo koordinátor vlády pre utečencov? Vláda má splnomocnencov na všeličo, ale v tomto prípade je potrebný najviac. Aj preto, lebo chuť ľudí pomáhať je obrovská, ale darebákov či príživníkov zostáva veľa.“

Nemecko chce na Slovensko presunúť raketové systémy Patriot

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová povedala, že nemecká armáda pošle na Slovensko v krátkom čase jednu rotu, ktorá sa postupne pretransformuje na bojovú skupinu (Battlegroup).

Berlín 25. februára (TASR) – Nemecko poskytne na ochranu členských krajín NATO vo východnej Európe ďalších vojakov a zbraňové systémy. Na Slovensko plánuje podľa informácií agentúry DPA premiestniť mobilné protilietadlové raketové systémy Patriot.

Zobraziť celý článok

JH: „Európskym aj svetovým politikom trvalo desiatky hodín, kým prišli na to, čo sa deje a o čo naozaj ide – keď to však pochopili, rozhodli sa konať a robia to už rázne. Napokon, ochrana Slovenska je tiež ochranou ich krajín.“

Putin nariadil uvedenie jadrových síl do pohotovosti

Putinove nariadenie zvyšuje hrozbu, že napätie okolo ruskej invázie na Ukrajinu by mohlo viesť k použitiu nukleárnych zbraní, píše AP.

Moskva 27. februára (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v nedeľu armáde, aby uviedla tzv. odstrašujúce, teda jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti. Západné krajiny obvinil z „nepriateľských“ krokov voči svojej krajine. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Zobraziť celý článok

JH: „V. Putin rozumie iba sile a odpoveďou na takéto vyhlásenie nemá byť viera, že ruský prezident iba hrozí alebo je šialený. Akcia si vyžaduje reakciu, nie falošné, utešujúce či uletené nádeje. Nejde vôbec o málo, ale ide o všetko.“

Ukrajina súhlasí s rokovaniami s Ruskom na bieloruských hraniciach

Ukrajinský prezident Zelenskyj v nedeľu popoludní absolvoval telefonický rozhovor s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, píše na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Kyjev 27. februára (TASR) – Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v nedeľu oznámila, že Ukrajina súhlasí s rokovaniami s Ruskom na bieloruských hraniciach. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to prvý znak toho, že V. Putinovi sa na Ukrajine nedarí tak, ako si to predstavoval. Vždy platí, že rokovací stôl je lepším riešením ako vojenské manévre, ale od tohto prvého rokovania netreba mať veľké očakávania – opak by hraničil so zázrakom.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-a-kde-je-splnomocnenec/615437-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi