HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 19.9.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 19. septembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo vo svete úmrtie kráľovnej Alžbety II, na Slovensku pokračovali aj prekáračky politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka vypíše referendum týkajúce sa predčasných volieb

Otázka, ktorá v referende určite bude, je o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom alebo rozhodnutím parlamentu a o vypísaní predčasných volieb.

Bratislava 12. septembra (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová vypíše referendum týkajúce sa predčasných volieb minimálne s jednou otázkou. Či bude mať referendum dve otázky, bude závisieť od Ústavného súdu SR, na ktorý sa obráti. Oznámila to v pondelok.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak parlament schváli totožný návrh novely ústavy, referendum byť nemusí, resp. potrebné nebude, resp. bude zbytočné. Ušetrilo by sa tak nielen množstvo peňazí, ale tiež ďalších komplikácií.“

B. Kollár: Vláda má v stredu prerokovať zastropovanie cien energií

V zákone by sa mala podľa neho riešiť tiež situácia škôl, nemocníc, úradov, samospráv, ale napríklad aj ľudí napojených na centrálne zásobovanie teplom.

Bratislava 18. septembra (TASR) – Vláda na najbližšom rokovaní v stredu (21.9.) prerokuje návrh zákona, ktorý by mal riešiť stropovanie cien energií pre domácnosti aj firmy na Slovensku. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to avizoval predseda koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár. Na návrhu podľa neho už dlhšie pracoval podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina), čakalo sa však aj na nového ministra hospodárstva.

Zobraziť celý článok

JH: „Treba počkať na výsledok rokovania, zbytočných rečí už bolo azda dosť.“

Poslanci NRSR sa zídu opäť v utorok, schôdzu by už mali otvoriť

Na programe schôdze je takmer 140 bodov. Poslanci by mali prerokovať napríklad prístup Švédska a Fínska do NATO i zmluvu o pridružení SR k Európskej vesmírnej agentúre.

Bratislava 18. septembra (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (20. 9.). Riadna schôdza sa mala začať už uplynulý týždeň, no v stredu (14. 9.) nebolo plénum uznášaniaschopné. Neprezentovali sa poslanci SaS ani opozícia. Liberáli už avizovali, že otvorenie schôdze v utorok podporia, s koalíciou už hovorili aj o viacerých návrhoch.

Zobraziť celý článok

JH: „Parlament je jediným telesom v krajine, v ktorom poslanci dostávajú plat za to, že nepracujú.“

P. Pellegrini kritizuje nefunkčnú koalíciu, žiada predčasné voľby

Expremiér podotkol, že koalícia nedokázala riadne fungovať ani s ústavou väčšinu.

Bratislava 14. septembra (TASR) – Vládna koalícia nedokázala dodať pri otvorení schôdze Národnej rady (NR) SR ani len všetkých svojich poslancov, riešením sú predčasné voľby. Vyhlásil to nezaradený poslanec a expremiér Peter Pellegrini po stredajších neúspešných pokusoch o otvorenie riadnej schôdze. Vyzval preto parlamentné strany na podporu zmeny Ústavy SR z dielne Sme rodina, ktorá by mohla umožniť vypísanie predčasných volieb.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o jediné správne riešenie – v opačnom prípade sa bude agónia vlády a politickej scény zväčšovať. Výsledkom bude aj silnejúca reprezentácia extrémistov rôzneho druhu.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-referendum-byt-nemusi/661369-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_7d

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi