HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 19.12.2022

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 19. decembra (Teraz.sk) – Počas týždňa padla vláda vedená E. Hegerom a moc nad ňou prevzala od parlamentu prezidentka Z. Čaputová. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

PARLAMENT VYSLOVIL NEDÔVERU VLÁDE

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala opozičná SaS. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Bratislava 15. decembra (TASR) – Národná rada (NR) SR vyslovila vo štvrtok nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽANO). Za pád vlády hlasovalo 78 zo 102 prítomných poslancov, proti boli 20, zdržali sa dvaja a dvaja nehlasovali. Ešte pred hlasovaním opustili sálu poslanci OĽANO.

Zobraziť celý článok

JH: „To sa menšinovým vládam stáva, nejde o nič výnimočné, keď vláda pod vedením E. Hegera, ktorá sa najskôr rozpadla, neskôr aj padla. E. Heger pritom začínal s podporou ústavnej väčšiny poslancov, nezvládol však funkciu, ale funkcia zvládla jeho.“

Prezidentka odvolala vládu, predčasné voľby chce v prvom polroku 2023

V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, hlava štátu pristúpi k ďalším krokom v zmysle ústavy.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za potrebné, aby sa predčasné voľby konali ešte v prvom polroku budúceho roka. Poukazuje pritom na obmedzené vládnutie i nevyhnutnosť prípravy nového štátneho rozpočtu na ďalší rok. V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, hlava štátu pristúpi k ďalším krokom v zmysle ústavy.

Zobraziť celý článok

JH: „Iba pre poriadok – padla vláda prezidentky Z. Čaputovej. Viedol ju síce E. Heger, ale boli v nej aj ministri, ktorých prezidentka vymenovala, hoci ich vymenovať nemusela. Stačí si spomenúť na nevymenovanie J. Ráža ml. do funkcie ministra prezidentom A. Kiskom.“

Premiér: Cieľom je schválenie štátneho rozpočtu na budúci týždeň

Všetky ďalšie kroky budú podľa Hegera závisieť od politických rokovaní na úrovni strán.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Cieľom je schváliť štátny rozpočet pre rok 2023 na budúci týždeň. Vyhlásil to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že je to potrebné na realizovanie opatrení na pomoc ľuďom.

Zobraziť celý článok

JH: „Za schválenie štátneho rozpočtu je zodpovedná výlučne vláda, nikto iný. Zodpovedná je tak aj za (ne)úspech v rokovaniach s poslancami, ktorých na schválenie rozpočtu potrebuje. Môže si z nich pritom vyberať, rozhodne nepotrebuje všetkých.“

Matovič: Začína sa volebná kampaň, som rád, že som demisiu nepodal

Matovič varoval pred koncom demokracie.

Bratislava 15. decembra (TASR) – Na Slovensku sa začína volebná kampaň. Po hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde to povedal líder OĽANO Igor Matovič. Varuje pred zmenou volebného systému, bude to podľa neho kľúčová téma parlamentných volieb. Dodal, že strana SaS a mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) sa svojím postojom pri hlasovaní dostali do spoločnosti mafie a fašistov. Je rád, že napokon ako minister financií demisiu nepodal.

Zobraziť celý článok

JH: „Je na škodu veci aj samotného I. Matoviča, že si to všimol až teraz – kampaň sa totiž začala už dávno. Po povalení vlády vedenej E. Hegerom stranou SaS, ktorá pád iniciovala, iba začína naberať na obrátkach.“

Hlas-SD: Jediným možným scenárom sú predčasné parlamentné voľby

Pellegrini súčasne vyzval aj ostatné politické strany v parlamentne, aby v spolupráci s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) začali hľadať dohodu o zmene Ústavy SR.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Jediným možným scenárom sú dohoda na zmene ústavy a predčasné parlamentné voľby. Vyhlásil to líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Súhlasí s konaním predčasných volieb v termíne, ako ho uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Zobraziť celý článok

JH: „A čo iné by mal nezaradený poslanec, ktorý sa chce stať poslancom vládnym hovoriť? Nejde ani zďaleka o jediný možný scenár, možno len pripustiť, že by išlo o najprirodzenejší – predčasné voľby majú byť východiskom, nie strašiakom.“ 

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-prezidentka-prevzala-moc/682132-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi