HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 2.5.2023

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 2. mája 2023 (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo výročie vstupu Slovenska do EÚ, ale aj pohyby na politickej scéne. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Mikulec trvá na tom, že odvolanie L. Kurilovskej bolo nevyhnutné

V súvislosti s prípadom postrelenej študentky informoval, že vyšetrovanie pokračuje.

Bratislava 30. apríla (TASR) – Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) trvá na tom, že odvolanie Lucie Kurilovskej z funkcie rektorky Akadémie Policajného zboru bolo nevyhnutné. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v diskusnej relácii TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „To, že L. Kurilovská bola z funkcie odvolaná, rozhodla prezidentka Z. Čaputová, nie R. Mikulec, ktorý jej dal iba návrh na odvolanie. Nevedno, či jej odvolanie bolo až nevyhnutné, ale rozhodne bolo správne.“

 

K Demokratom sa pridávajú osobnosti strany Dobrý deň Slovensko

Spojenie so stranou Dobrý deň Slovensko oznámili podľa Hegera symbolicky v deň výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Banská Bystrica 1. mája (TASR) – Strana Demokrati sa spája so vznikajúcou stranou Dobrý deň Slovensko. Demokratov posilnia zakladateľ strany Ján Šubák i ďalšie osobnosti strany Jozef Sýkora, Martin Javorček a Karol Achimský. Na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici to v pondelok oznámili spolu s predsedom Demokratov a dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom.

Zobraziť celý článok

JH: „To len potvrdzuje, že Demokrati si robia zo Slovenska dobrý deň.“

 

SaS aj Smer-SD majú ambíciu vyhrať parlamentné voľby

Diskutujúci sa rozprávali aj o inflácii potravín. Blanár potvrdil, že Smer plánuje zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu k zdražovaniu potravín.

Bratislava 30. apríla (TASR) – Opozičné strany Smer-SD aj SaS majú ambíciu vyhrať septembrové parlamentné voľby. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedli predseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Sulík a podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „Ambíciu  vyhrať voľby môže mať každá strana – nie je na tom nič zlé, hoci pri niektorých to pôsobí smiešne. Platí, že jedno je chcieť a iné môcť. Je to iba hra, aj to nie férová – žiadny predseda neoznámil, že ak voľby jeho strana nevyhrá, z funkcie odstúpi.“

 

Podľa Fica je SNS spoľahlivý partner, Danko vidí programové prieniky

Danko chcel hovoriť s Pellegrinim aj o programových cieľoch jeho strany. Fico tvrdí, že Pellegrini sa s ním nechce stretnúť.

Bratislava 26. apríla (TASR) – Mimoparlamentná SNS má mnoho programových prienikov so Smerom-SD. Skonštatoval to šéf národniarov Andrej Danko po stredajšom stretnutí s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom v centrále SNS. Pozvanie dostal aj líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini, na rokovanie neprišiel. Fico označil SNS za spoľahlivého partnera. Nepochybuje o tom, že po spojení s menšími pronárodnými stranami presiahne päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do Národnej rady SR a „bude zohrávať dôležitú úlohu v povolebnom vývoji“.

Zobraziť celý článok

JH: „Kruciálnou záležitosťou volieb je to, že v nich ide niektorým stranám o moc, iným o veľa a ďalším o všetko. Je lepšie pamätať na to, ako na stranícke sľuby, programy či prieniky, ktoré sa vyparia oznámením výsledkov volieb.“

 

Prieskum: Voľby by v apríli vyhral Smer-SD so ziskom 17,7 percenta

Pred bránami parlamentu by zostali Aliancia (4,3 percenta), SNS (4 percentá) aj nová strana Demokrati (3,6 percenta).

Bratislava 30. marca (TASR) – Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v apríli, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 17,7 percenta hlasov. Nasledovali by Hlas-SD (17 percent) a Progresívne Slovensko (13,1 percenta). Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 19. až 26. apríla na vzorke 1013 respondentov realizovala agentúra Focus pre reláciu TV Markíza Na telo.

Zobraziť celý článok

JH: „Nejaký lepší prieskum k dispozícii nie je? Osem strán v parlamente je priveľa, treba urobiť iný.“

 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-terazsk-vyhody-eu-su-n/711503-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_24h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi