HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 10.2.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 10. februára (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovali spory okolo Istanbulského dohovoru a názory politických aktérov na povolebnú situáciu. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Pellegrini: Ak Smer bude súčasťou budúcej vlády, chcem byť premiérom

Vo svojom prejave sa hneď na začiatku vymedzil voči všetkým, ktorí spochybňujú slovenskú históriu.

Banská Bystrica 7. februára (TASR) – Predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je zároveň volebným lídrom Smeru-SD, sa v prípade, že strana vyhrá nadchádzajúce parlamentné voľby a bude súčasťou vlády, vidí na poste premiéra. Uviedol to na prezentácii finálnej fázy kampane Smeru-SD, ktorá sa uskutočnila v piatok v Múzeu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici.

Zobraziť celý článok

JH: „Jedno je chcieť a iné môcť. Isté je, že o tom, kto bude alebo nebude premiérom v prípade ďalšej koaličnej vlády Smeru-SD, nebude rozhodovať iba P. Pellegrini, ale aj iní.“

Ak OĽaNO uspeje vo voľbách, možnosti nominovať premiéra sa nevzdá

Truban pripustil, že zo strany PS-Spolu mohla byť chyba, keď už dávnejšie hovorili o premiérskej pozícii.

Bratislava 9. februára (TASR) – Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič nechce povedať, kto by mohol byť premiérom v prípade víťazstva hnutia vo voľbách. Možnosti nominovať predsedu vlády by sa hnutie v prospech inej strany nevzdalo. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo naznačil, že majú viacero schopných ľudí, konkrétne mená však nepovedal. Líder koalície PS-Spolu Michal Truban si myslí, že voliči majú právo poznať ľudí v strane a ich prípadné pozície. Podotkol, že Matovič je dobrý marketér. Povolebnú spoluprácu s ním napriek nezhodám nevylučuje.

Zobraziť celý článok

JH: „K víťazstvu má OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola ešte ďaleko, hoci má na to našliapnuté. V tomto subjekte však na funkciu premiéra zatiaľ nikto nevyrástol, pričom jej líderka o politike a politickej práci nevie nič.“

Danko: Nikto nemá právo ignorovať uznesenie NR SR

Dodal, že Istanbulský dohovor by nemusel byť témou, keby sa prezidentka nevzpierala rozhodnutiu parlamentu a jasne konala.

Bratislava 7. februára (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zdôraznil, že nik nemôže ignorovať uznesenie parlamentu. V súvislosti s Istanbulským dohovorom očakáva, že prezidentka SR Zuzana Čaputová bude hľadať spôsob, ako sa dá uznesenie naplniť. Nekonaním podľa neho prezidentka vytvára napätie. Verí, že v pondelok (10. 2.) si na spoločnom stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov s prezidentkou a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) vysvetlia svoje názory.

Zobraziť celý článok

JH: „Samozrejme, že uznesenie o politickej deklarácii parlamentu je možné ignorovať. V tomto prípade tak môže urobiť aj prezidentka Z. Čaputová, ktorá nie je viazaná žiadnymi príkazmi, vrátane uvedených uznesení NR SR.“

Vražda J. Kuciaka ovplyvní parlamentné voľby, zhodli sa Bugár a Kollár

Kollár s Bugárom diskutovali aj o náraste extrémistických strán a radikálnych politík na Slovensku.

Bratislava 8. februára (TASR) – Súdny proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej i zverejnená komunikácia obžalovaného Mariana K. cez aplikáciu Threema ovplyvnia februárové voľby do Národnej rady (NR) SR. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli podpredseda NR SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár a poslanec NR SR a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Zobraziť celý článok

JH: „Na tom, sa predsa zhodne každý, napokon, už krátko po vražde prezident A. Kiska urobil vo vláde tzv. zásadnú a rozsiahlu rekonštrukciu. Na poslednú chvíľu sa vraj rozhoduje dostatočná sila voličov, takže to bude aj zaujímavé.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-volby-a-istanbul/445719-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi