HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 22.6.2020

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 22. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval záujem poslancov o interrupcie, keďže predložili až štyri návrhy novely príslušného zákona a rekord vo vzniku a zániku funkcie splnomocnenca vlády. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

UVOĽŇOVANIE KORONA OPATRENÍ: Tieto zmeny platia od 20. júna

Teraz.sk prináša zoznam opatrení, ktoré vstupujú do platnosti 20. júna 2020, a ktoré sú naplánované od 1. júla 2020.

Bratislava 20. júna (Teraz.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium sa po zhodnotení epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky rozhodli pristúpiť k ďalšiemu uvoľňovaniu opatrení. Teraz.sk prináša zoznam opatrení, ktoré vstupujú do platnosti 20. júna 2020, ktoré na tlačovej konferencii zverejnili premiér Igor Matovič, hlavný hygienik SR Ján Mikas, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová.

Zobraziť celý článok

JH: „Odborné konzílium nemá právomoci, platia iba rozhodnutia vlády a ÚVZ. Problémom nie je, že v krajine nikto a nič negarantuje, ale že v nej v súvislosti s koronavírusom už nikto a nič nekontroluje. Môže sa to aj vypomstiť.“

Premiér: Prvých sto dní má nová vláda na to, aby sa rozbehla

Matovič dodal, že je rád, že sa OĽaNO podarilo splniť sľub spred volieb a implementovať otázky z predvolebnej ankety do koaličnej zmluvy.

Bratislava 21. júna (TASR) – Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chce nechať hodnotenie svojich prvých 100 dní v úrade na ľudí. V súvislosti s plnením predvolebných sľubov predpokladá, že na jeseň by mohli predložiť aj návrh na zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Zobraziť celý článok

JH: „I. Matovič by si mohol a mal spomenúť, ako spolu s SaS a ďalšími stranami vítali na námestiach vznik predchádzajúcej vlády. Iba vírusom sa chaos a zmätok jeho vlády počas prvých 100 dní ospravedlniť naozaj nedá.“

OĽaNO zrejme tiež predloží legislatívu súvisiacu s ochranou života

V parlamente už sú aj dva návrhy od poslancov za ĽSNS, ktoré majú obmedziť vykonávanie umelých potratov na Slovensku.

Bratislava 18. júna (TASR) – Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽaNO zrejme tiež predložia na júlovú schôdzu parlamentu návrh legislatívy súvisiaci s ochranou života. Podľa predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša o tom intenzívne rokujú. Malo by ísť o návrh, ktorý v minulom volebnom období už OĽaNO predkladalo. Súvisí s pomocou pre ženy, ktoré sa ocitnú napríklad v ťažšej finančnej situácii v súvislosti s tehotenstvom. Tento návrh už predložili do parlamentu poslanci okolo nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu.

Zobraziť celý článok

JH: „Poslanci už návrh predložili a je zrejmé, že ako celok nie je dobrý, ale tmársky. Aj preto, lebo navrhujú vypustiť zo zákona povinnosť lekára poučiť ženu o spôsoboch používania antikoncepčných metód a prostriedkov.“

Krištúfková sa vzdáva funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu

Krištúfková zdôraznila, že naďalej bude pokračovať v práci a riešiť rôzne formy pomoci ľuďom.

Bratislava 21. júna (TASR) – Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Petra Krištúfková (Sme rodina) sa vzdáva funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu. „Nestojí mi za to, aby cez moju osobu útočili na vládu, útočili na ministra, na naše hnutie a už vôbec nie na moje deti,“ uviedla na nedeľňajšej tlačovej konferencii s tým, že naďalej bude robiť svoju prácu. Počet preferenčných hlasov, ktoré získala vo voľbách, považuje za dostatočný dôvod, aby v pomoci ľuďom pokračovala. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár zdôraznil, že hnutie za ňou stojí.

Zobraziť celý článok

JH: „Nejde o to, že sa P. Krištúfková vzdala funkcie, ale o to, že funkcia bola vytvorená iba pre ňu. Nebude ona, nebude ani funkcia. Personálna politika vlády je jednoducho zatiaľ katastrofálna.“

VIDEO: Peter Pellegrini predstavil zakladateľov novej strany

Rokovanie o tom, či zotrvá vo funkcii podpredsedu NRSR očakáva Pellegrini v septembri, keď bude jasné, aké sú počty poslancov za jednotlivými stranami.

Bratislava 17. jún (Teraz.sk/TASR) – Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini predstavil prvých 11 členov budúceho sociálnodemokratického subjektu. Spolu s ním sa v ňom plánujú angažovať bývalí ministri D. Saková, Ľ. Laššáková, P. Žiga, bývalý podpredseda vlády R. Raši ako aj ďalší doterajší členovia poslaneckého klubu Smeru-SD.

Zobraziť celý článok

JH: „Všetci však zostávajú členmi strany Smer-SD a tým je povedané všetko, hlavne to, že sú politickí špekulanti. Čo predznačuje aj ich správanie sa na politickej scéne: nebudú z nich iní demokrati ako boli doteraz.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-tmari-v-koalicii/475606-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi