HORE

0 úcte k demokracii

Uverejnené dňa 9.11.2018

Už iba doslova pár hodín chýba do otvorenia volebných miestností, v ktorých sa bude rozhodovať, kto bude spravovať mestá a obce v ďalšom volebnom období.

Hoci komunálne voľby patria k tým, ku ktorým chodia voliči vo väčšom počte, ich účasť aj tak už dávno nepresiahla 50 percent. Tento rok sa však situácia môže zvrtnúť, nevedno len, či v prospech vyššej alebo nižšej účasti. Aktuálne politické ovzdušie navráva, že by mohla byť vyššia, pretože mimovládne strany sa silno aktivizujú a celoslovenské problémy sa tak možno odrazia nielen na účasti vo voľbách, ale aj na výsledkoch volieb, o čo im aj primárne ide. Na druhej strane, tento politický výtlak nemusí byť vysoký a voliči budú radšej riešiť „domáce“ problémy, o ktoré zase ide primárne im.

Voľby do orgánov samosprávy obcí majú niekoľko osobitostí, akými je napríklad opakovanie volieb, pokiaľ nie sú obsadené všetky kreslá, ktoré obsadené majú byť. Napríklad v tomto volebnom období, teda v rokoch 2014-2018, sa doplňujúce voľby uskutočnili bezmála 10  krát. Po komunálnych voľbách má tiež najviac práce aj Ústavný súd, ktorý má kompetenciu sa zaoberať sťažnosťami na ich výsledky. Po predchádzajúcich voľbách riešil takmer sto podaných žiadostí. Pre Ústavný súd je to možno väčšie číslo, ale v porovnaní s celkovým počtom miest a obcí, v ktorých sa voľby konali, je to naozaj nič. Akoby ani nebolo.

Inou osobitosťou sú uznesenia Štátnej volebnej komisie, medzi ktorými možno nájsť aj viacero politicky mimoriadne zaujímavých. Aj keď sa jedno z nich vymyká komunálnym voľbám, patrí sa ho registrovať už dnes: ide o uznesenie, ktorým komisia zaevidovala stranu Kotleba-ĽSNS ako tretiu stranu „pre voľby prezidenta SR v roku 2019.“

Tak či onak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi