HORE

Ústavný súd porušil Ústavu

Uverejnené dňa 6.12.2017

Naozaj som si nemyslel, že niekedy zverejním titulok v takomto znení. Ale prípadov, kedy Ústavný súd koná tzv. mimoústavne, svojvoľne alebo priamo porušuje Ústavu, jednoducho pribúda. To je veľmi zlý trend, s ktorým v konečnom dôsledku nemôže byť naozaj spokojný nikto, ani samotný súd ako inštitúcia. Zdá sa, že na tom jeho niektorým sudcom vôbec nezáleží.

Kiska prehral, prezident musí vymenovať sudcov, tak možno zhrnúť výsledky prezentácie čerstvého nálezu prvého senátu Ústavného súdu, ktorý rozhodoval a rozhodol o sťažnosti piatich kandidátov na post ústavných sudcov. Celé zle. Ak niekto prehral, nebol to určite Kiska a prezident vymenovať sudcov nemusí. Záleží to iba od jeho rozhodnutia. To, napokon uznáva nielen uvedený senát, ale tiež s tým počíta aj samotná Ústava, ktorá opisuje, čo sa v takom prípade môže stať.

Inými slovami, ľudia, ktorí tvrdia, že prezident niečo musí, sa správajú viac ako jeho poradcovia alebo odporcovia zainteresovaní vo veci, a nie ako nestranní hodnotitelia. Odkedy v krajine existuje skúsenosť s tým, že hlava štátu nerešpektovala rozhodnutie súdu, treba jednoducho počítať aj s takouto možnosťou aj u prezidenta Kisku.

Prirodzene, s tým, že Andrej Kiska opäť porušil Ústavu sa nedá vôbec polemizovať. To je jednoducho fakt a ďalšia škvrna na jeho mene aj funkcii hlavy štátu. Iná vec je však to, čo Ústavný súd následne prezidentovi prikázal urobiť a hlavne to, ako a akým spôsobom to vyargumentoval.

Jediným pozitívom tohto nálezu je, že bol očakávaný. V ďalšom však už prekročil všetky medze ústavnosti a možno tak konštatovať aj vyargumentovať, že senát konal svojvoľne.

Vecí, ktoré idú mimo Ústavy je v odôvodnení náleze viacero. Najočividnejším a najhrubším je, že súd si prisvojil právomoc parlamentu, ktorý má ako jediný ústavné právo prezidentovi navrhnúť kandidátov na post ústavného sudcu:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi