HORE

Ústavný súd porušil Ústavu

Uverejnené dňa 6.12.2017

Naozaj som si nemyslel, že niekedy zverejním titulok v takomto znení. Ale prípadov, kedy Ústavný súd koná tzv. mimoústavne, svojvoľne alebo priamo porušuje Ústavu, jednoducho pribúda. To je veľmi zlý trend, s ktorým v konečnom dôsledku nemôže byť naozaj spokojný nikto, ani samotný súd ako inštitúcia. Zdá sa, že na tom jeho niektorým sudcom vôbec nezáleží.

Kiska prehral, prezident musí vymenovať sudcov, tak možno zhrnúť výsledky prezentácie čerstvého nálezu prvého senátu Ústavného súdu, ktorý rozhodoval a rozhodol o sťažnosti piatich kandidátov na post ústavných sudcov. Celé zle. Ak niekto prehral, nebol to určite Kiska a prezident vymenovať sudcov nemusí. Záleží to iba od jeho rozhodnutia. To, napokon uznáva nielen uvedený senát, ale tiež s tým počíta aj samotná Ústava, ktorá opisuje, čo sa v takom prípade môže stať.

Inými slovami, ľudia, ktorí tvrdia, že prezident niečo musí, sa správajú viac ako jeho poradcovia alebo odporcovia zainteresovaní vo veci, a nie ako nestranní hodnotitelia. Odkedy v krajine existuje skúsenosť s tým, že hlava štátu nerešpektovala rozhodnutie súdu, treba jednoducho počítať aj s takouto možnosťou aj u prezidenta Kisku.

Prirodzene, s tým, že Andrej Kiska opäť porušil Ústavu sa nedá vôbec polemizovať. To je jednoducho fakt a ďalšia škvrna na jeho mene aj funkcii hlavy štátu. Iná vec je však to, čo Ústavný súd následne prezidentovi prikázal urobiť a hlavne to, ako a akým spôsobom to vyargumentoval.

Jediným pozitívom tohto nálezu je, že bol očakávaný. V ďalšom však už prekročil všetky medze ústavnosti a možno tak konštatovať aj vyargumentovať, že senát konal svojvoľne.

Vecí, ktoré idú mimo Ústavy je v odôvodnení náleze viacero. Najočividnejším a najhrubším je, že súd si prisvojil právomoc parlamentu, ktorý má ako jediný ústavné právo prezidentovi navrhnúť kandidátov na post ústavného sudcu:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Vláda je v tom nevinne

Z hľadiska politického aj vecného by bolo úplne prirodzené, ak by vláda Ľ. Ódora dôveru parlamentu nezískala.

8. júna 2023
Fakty a argumenty

Kampaň

Ak je v krajine volebná kampaň, nemá byť až do volieb žiadna iná.

6. júna 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rázsochy sú ako diaľnica do Košíc.

5. júna 2023
Kaviareň

O politike Ľ. Ódora

a prezidentkinej výzve občanom

3. júna 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi