HORE

V mene prezidenta, predsedu NR SR a premiéra

Uverejnené dňa 23.10.2017

Voči textu vyhlásenia trojice najvyšších ústavných činiteľov Slovenska sa nedá namietať takmer nič. A to, čo by sa aj našlo, nestojí veľmi za reč, keďže nejde o podstatu veci.

Tou, mimochodom, nie je ani tak samotný text vyhlásenia: v mene prezidenta, predsedu parlamentu a premiéra. Oveľa väčšiu výpovednú hodnotu má to, že sa ústavná trojka stretla, komunikovala a najmä, že spoločne vystúpila na verejnosti. Vzhľadom na posolstvá, ktoré si ešte nedávno vymieňali a odkazovali pomocou médií, je to úspech. Spoločný. Povedané slovami premiéra Fica, skoncentrovali sa.

Vyhlásenie ústavnej trojky je potom bonus. Nezanedbateľný, hlavne ak si pripomenieme nedávny spor medzi prezidentom a vládou v susednej krajine, týkajúci sa anektovaného Krymu. Účasť Bélu Bugára na stretnutí bola zase dobrá v tom, že ani prezident, ani premiér, ale ani predseda parlamentu neurčujú postoje krajiny a jej politiku v rámci Európskej únie, ale určuje ich vládna koalícia. Pomocou väčšiny, ktorou disponuje v príslušnom parlamentom výbore. Tak sú nastavené pravidlá a tak je to aj správne, keďže poslanci majú priamy mandát od voličov a majú aj povinnosť kontrolovať činnosť vlády.

Vyhlásenie nebolo potrebné ani navonok, teda smerom k únii, ani dovnútra, teda smerom k občanom krajiny. Tí v tom majú vcelku jasno, keďže podpora členstva v únii v porovnaní s minulým rokom vzrástla a podľa posledného prieskumu verejnej mienky podporuje členstvo v EÚ 50 percent ľudí. Istým paradoxom pritom zostáva, že 60 percent sa pritom o dianie v únii vôbec nezaujíma. A, samozrejme, možno iba privítať, že vyhlásenie ústavnej trojky sa netýka iba európskej, ale tiež atlantickej spolupráce súvisiacej s bezpečnosťou krajiny.

Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra aj zodpovednosť.

27. mája 2024
Kaviareň

O zlyhaní inštitúcií

a premiérovi R. Ficovi.

25. mája 2024
Fakty a argumenty

Sedem dní po

Prezidentka Z. Čaputová vyhovela stranám, ktoré jej pozvanie ignorovali a ignorovala strany, ktoré ho prijali.

23. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Atentát na premiéra.

21. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi