HORE

V mene štátu

Uverejnené dňa 23.1.2018

Aktuálny spor medzi prezidentom a parlamentom, do ktorého je zainteresovaná aj vláda, je sporom o právomoc hlavy štátu udeľovať vyznamenania. Rozlúsknuť ho má Ústavný súd a to je fajn. Aj na to bol zriadený.

Už dnes je totiž tento spor predmetom vášnivých debát, pri ktorých však zväčša uniká samotná podstata veci. Je úplne normálne, keď štátne vyznamenania udeľuje výlučne hlava štátu, keďže reprezentuje Slovensko „navonok i dovnútra.“ Nenormálne je skôr to, keď túto právomoc má povolené zneužívať, presnejšie, keď si adeptov na vyznamenanie môže sám navrhnúť, schváliť a aj im ho udeliť. Isto, navrhnúť udeliť štátne vyznamenanie môžu aj iní, ale prezident návrhy z inej, ako vlastnej hlavy, nemusí akceptovať. Pričom platí, že to, čo môže byť zneužité, zneužité skôr či neskôr aj bude.

Faktom je, že ak pri okrúhlom, 25. výročí vzniku SR, prezident A. Kiska nikomu neudelil Rad A. Hlinku, ktorý sa udeľuje za zásluhy o vznik SR, je to prinajmenej zvláštne. Aj preto, lebo adeptov je predsa ešte dosť – nikto iný sa totiž nezaslúžil o vznik SR tak nespochybniteľne, očividne a rukolapne, ako bývalí federálni poslanci, ktorí odhlasovali zánik spoločného štátu.

Je pritom naozaj zaujímavé, že napriek doteraz štyrom zvoleným (M. Kováč, R. Schuster, I. Gašparovič, A. Kiska) a dvom nezvoleným (V. Mečiar, M. Dzurinda) prezidentom, vypukol spor o udeľovanie vyznamenaní až pri príležitosti 24. výročia vzniku SR. Teda po 9. januári 2017, kedy ich A. Kiska udeľoval a udelil.

Ak teda dnes premiér R. Fico argumentuje na podporu zákona o štátnych cenách tým, že „nie je možné, aby pri dvadsiatom piatom výročí prvého januára prezident dával štátne vyznamenania ľuďom, ktorí stáli proti Slovenskej republike“ a že „nemôže byť vyznamenaný štátnym vyznamenaním človek, ktorý hovorí o tom, že slovenský jazyk je zbastardený jazyk,“ je to taký zlý argument, že argumentom v akejkoľvek debate ani nemôže byť. Stačí si totiž pripomenúť, že návrh zákona o štátnej cene bol predložený do parlamentu už v máji 2017. Teda tak ďaleko pred tohtoročným udeľovaním vyznamenaní, že to nemôže nijako spolu a vecne súvisieť.

Naopak:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Mimoriadne zaujímavé voľby.

22. júla 2024
Kaviareň

O ústavolapke R. Fica

a novom symbole v USA

20. júla 2024
Fakty a argumenty

A je to!

Hoci k politike patrí aj možnosť hlásať, že sa premiér R. Fico bojí a že má strach, nepatrí sa tomu aj veriť.

19. júla 2024
Fakty a argumenty

Hra (na) prezidenta

Je len na škodu veci, že prezident P. Pellegrini nemá ešte stále ani poradcu pre kultúru a médiá.

17. júla 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi