HORE

V osudí

Uverejnené dňa 3.8.2021

Pravidlá hry majú byť zrozumiteľné, jasné a najmä prospešné pre obe strany, nielen pre vyhlasovateľa.

Ministerstvo financií už zverejnilo štatút, podľa ktorého by sa malo postupovať pri novej celonárodnej hre – o očkovaciu prémiu. Podmieňovací spôsob nie je náhodný – toho, kto si štatút číta, musí udrieť do očí, že vyhlasovateľ – ministerstvo financií – si v ňom často dáva právo ho ľubovoľne meniť a zmeniť. Napríklad aj takto: „vyhlasovateľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu určiť iný čas alebo deň alebo frekvenciu žrebovania, než je uvedené v tomto štatúte, a to aj bez zmeny štatútu s tým, že takúto zmenu zverejňuje rovnako ako je uvedené v článku 7 štatútu (na webovom sídle MF SR-pozn,. aut.).“Alebo takto: „vyhlasovateľ je oprávnený súťaž zmeniť, obmedziť, odložiť, prerušiť alebo aj zrušiť, a to buď úplne alebo čiastočne.“

Prirodzene, zmeny môžu byť aj vo všetkom ostatnom. O nejakých pevne nastavených pravidlách tak nemožno vôbec hovoriť a problémy sa budú riešiť zrejme až za pochodu. Napokon, nejde iba o lotériu a propagáciu očkovania, ale aj o hru a zábavu a slovenský národ je nielen holubičí, ale aj hravý. Viac ako 160 tisíc prihlásených počas prvého dňa od spustenia tejto možnosti na to azda dostatočne poukazuje. A na vychytanie múch je stále dostatok času.

Ale tiež na úplnú zmenu. V zmysle zákona môže minister financií totiž určiť aj ďalšie kritériá, najmä vek, pohlavie, miesto trvalého pobytu alebo dávku očkovacej látky na určenie fyzických osôb, ktoré sa zaradia do žrebovania o očkovaciu prémiu v príslušnom týždni. Nemusí to urobiť, ale môže, je to na jeho rozhodnutí.

Opatrnosť ministerstva financií s nakladaním verejných peňazí zaočkovaných aj nezaočkovaných je namieste, pravidlá hry však majú byť zrozumiteľné, jasné a najmä prospešné pre obe strany, nielen pre vyhlasovateľa. V tejto súvislosti tak znejú vskutku zvláštne v štatúte hlavne vety, typu, že „výherca si nemôže nárokovať inú výhru, než tú, ktorá mu bude vyplatená“ alebo, že „vymáhanie výhry súdnou cestou je vylúčené.“

Keďže štatút je taký, aký je, zatiaľ tak nie je nič isté, okrem toho, že podľa zákona výška očkovacích prémií nesmie týždenne presiahnuť v úhrne 2 milióny eur. To je vskutku obrovská suma a to ešte nie sú známe ďalšie náklady, ktoré sú so žrebovaním, hrou a televíznou show spojené a ktoré isto-iste nebudú malé.

Samozrejme:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi