V rukách koalície
Dnes odpoludnia bude známy počet a mená nominantov na post generálneho prokurátora. Zatiaľ – v piatok napoludnie – sú známe mená iba štyroch: troch prokurátorov (J. Čentéš, J. Šanta a R. Remeta) a jedného sudcu (J. Kliment). Oprávnene však možno predpokladať, že k nim pribudnú takpovediac na poslednú chvíľu ešte ďalší. Lebo aj to je taktika a stratégia šancí nominantov a zhodnotenia ich vlastných predpokladov vo voľbách.
Napríklad, taktika J. Čentéša je očividná – nastúpiť hneď od začiatku a nespoliehať sa na šprint. Môže si to dovoliť hlavne kvôli minulosti: raz ho už parlament za kandidáta na prokurátora všetkých prokurátorov zvolil, ale vtedajšia hlava štátu ho odmietla do funkcie vymenovať. To, že prezident I. Gašparovič tým porušil ústavu je fakt, keďže o tom rozhodol priamo a jednoznačne ten, kto oprávnenie také niečo rozhodnúť má, čiže ústavný súd.
O tom, že snahu stať sa generálnym prokurátorom neberie J. Čentéš vôbec na ľahkú váhu, ale úplne vážne, svedčí aj to, že si dokázal zabezpečiť nomináciu do funkcie z viacerých strán. Navrhla ho verejná ochrankyňa práv, Rada prokurátorov, ako aj viaceré právnické fakulty. To je z hľadiska nielen kvantity, ale aj kvality oveľa viac, ako keby ho navrhli poslanci – prípad J. Šantu a R. Remetu – či nejaký ústav – prípad J. Klimenta – hoci je to hneď Ústav štátu a práva SAV. Povedané jednoducho a stručne: