HORE

V záujme štátu

Uverejnené dňa 8.10.2021

Namiesto výmeny generálneho tajomníka sa koalícia rozhodla zmeniť zákon.

Vládna koalícia schválila novelu zákona o štátnej službe, ktorá okamžite vyvolala celý rad reakcií. Oprávnene. Novelu totiž možno zaradiť do kategórie – nevedia, čo činia. Aj keď je už preplnená. A to najmä z dôvodu, že namiesto výmeny generálneho tajomníka sa mení zákon.

Ide o typické slovenské riešenie – špecifikum – kedy sa problém rieši úpravou zákona, a nie hľadaním riešenia iného. Lepšieho, lacnejšieho, zrozumiteľnejšieho, ľudskejšieho a v neposlednom rade aj elegantnejšieho. V novele ide hlavne o to, že dáva generálnemu tajomníkovi toho-ktorého úradu generálnu moc nad všetkým tamojším osadenstvom. O osudoch ľudí tak bude môcť rozhodovať systémom – ľudovo povedané – ako sa vyspí, teda svojvoľne. Podľa nového zákona to bude v záujme štátu.

Možno iba zopakovať – ak sa generálny tajomník nevie alebo nedokáže zbaviť ľudí, ktorí prekážajú plneniu úloh úradu, potom je očividne chyba viac v jeho (ne)schopnostiach ako v zákone. Povedané na rovinu: ak je zmeniť zákon ľahšie ako osobu generálneho tajomníka, potom nie je niečo vo vládnej koalícii v poriadku.

Opozícia tvrdí, že ide o krágľovací zákon, politické čistky, či destabilizáciu systému v štátnej správe. Koalícia tvrdí, že zákon posilňuje princípy transparentnosti, odpolitizovania, profesionality a etického výkonu povolania štátnych úradníkov. Asi najpresnejšie sa však vyjadril nezaradený poslanec T. Valášek, podľa ktorého vládna koalícia zlegalizovala tie „najhoršie praktiky Smeru-SD v štátnej správe.“

Zákon však nie je iba o tom. Vládna koalícia akoby nerozumela tomu, že po nasledujúcich voľbách bude môcť iná vládna koalícia taktiež odvolávať úradníkov bez udania dôvodu. A pôjde jej to omnoho rýchlejšie a  lepšie ako si súčasná koalícia myslí. Navyše týmto zákonom stráca beztak už dokaličenú lojalitu armády úradníkov, bez pomoci ktorých sa však nedokáže zaobísť. Faktom totiž zostane, že vymeniť ľudí je najľahšie a najťažšie zase je zabezpečiť chod a činnosť úradu tak, aby boli odborne zdatné, funkčné a konali v prospech ľudí. Nie každá nová metla aj dobre metie a zavádzanie nových poriadkov dokáže priniesť aj nové neporiadky. Koniec-koncov, stačí si spomenúť koľko svojich štátnych tajomníkov za rok a pol už súčasná koalícia vymenila.

Prezidentka Z. Čaputová by mala zákon vrátiť parlamentu na opätovné prerokovanie. Obsahuje totiž nielen prílepok, ale zároveň tiež nadelenie paušálnych náhrad štátnemu tajomníkovi podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo. Zákon, ktorým tento nezmysel koalícia zaviedla, prezidentka nepodpísala a tak by nemala podpísať ani náhradné peniaze pre štátneho tajomníka podpredsedu vlády Š. Holého.

Je to koalične prosté:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O kabarete v NR SR

a politickej katastrofe

1. apríla 2023
Fakty a argumenty

O kabarete v NR SR

a politickej katastrofe

Rozhovory

Zatiaľ iba škandál

Je prirodzené, že škandál bude ešte prikrmovaný straníckym životom, keďže voľby sú už za dverami.

31. marca 2023
Fakty a argumenty

Nebezpečne dlhá kampaň

Parlament je rozbitý na atómy, vládne v ňom chaos a pri tekutej väčšine nikto nevie a nedokáže nič predvídať.

29. marca 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi