HORE

Vláda a lockdown

Uverejnené dňa 15.12.2020

Vláda zrejme zajtra rozhodne o spustení závor pred, počas a po vianočných a novoročných sviatkoch. Pozitívom bude to, že ich pravdepodobne nespustí narýchlo – takpovediac z večera na ráno – teda bez toho, aby sa na to mohol každý pripraviť. Zatiaľ tomu treba aspoň veriť, hoci na základe skúseností so zavádzaním viacerých predchádzajúcich opatrení, ani opak nemožno celkom vylúčiť.

Od piatka sú zatvorené terasy reštaurácií, od včera nastalo sprísnenie podmienok pre prevádzky hotelov, lanoviek a vlekov. A plán je zatiaľ taký, že od pondelka majú byť zatvorené obchody, s výnimkou nevyhnutných pre zabezpečenie základných potrieb a krátko pred koncom roka by sa malo uskutočniť aj prvé z pravidelných testovaní zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov.

To, isteže, nie je žiadne spustenie závor, to sú opatrenia, ľahké ako pierko, ktoré šírenie vírusu nijako nedokážu prekaziť ani ho poraziť. Jedným z opatrení, ktoré to však dokáže je obmedzenie mobility: čím bude väčšie, tým bude aj lepšie, pretože tým skôr ho bude možné tiež zrušiť. Skutočnosť, že má prísť pred a počas sviatkov, je daň za nerozhodnosť vlády – ak by opatrenia prijala skôr, mohlo byť všetko inak. Inými slovami, ak by sme sa postili pred Vianocami a Novým rokom, nemuseli by sme sa počas nich. Mimochodom, rozbabrané opatrenia, sú tie najhoršie.

Horšie od najhoršieho je už len to, keď sa k nim pridajú aj rozbabrané kompenzácie a ďalšie formy pomoci tým, ktorí majú a musia strpieť rôzny formy obmedzení a ktoré sú tiež špecifikom Slovenska. Je jedno, či sa na ne pozerá zľava-sprava alebo zhora-zdola, zo všetkých aj svetových strán vidno, že pomoc nie je dostatočná. A netýka sa iba ich:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Poverený neznamená zvolený.

16. apríla 2024
Kaviareň

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi