HORE

Vláda za euro

Uverejnené dňa 5.12.2017

Už desaťročie býva koncom roka jednou z hlavných tém rokovania parlamentu novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľoch. Tento rok však vrcholí doteraz neobvyklým sporom – nie medzi vládnymi a mimovládnymi stranami, ale medzi vládnymi stranami a aj v ich vnútri. Straníci síce môžu hovoriť o zlyhaní komunikácie koľko chcú, ale fakt – keď ministri schvália novelu zákona aj zrýchlené konanie k nej, ale poslanci tých istých strán ich v parlamente hlasovaním odmietnu – zostáva tristný. Buď sa totiž unáhlili ministri alebo poslanci. Nič na tom nemení ani to, že partaje aj koalícia už v tejto veci našli dohodu: s výnimkou sudcov a prokurátorov zostanú platy zmrazené na úrovni roka 2011, ale keďže k nim poslanci pridajú jedno euro, zmrazené až tak nebudú.

Ak si uvedomíme, že kvôli jednému euru mal parlament hlasovať o vyslovení dôvery vláde –  pričom mohla vláda aj padnúť – potom sa také niečo naozaj nedá vymyslieť a môže sa iba stať. Na Slovensku.

Na platy poslancov možno nazerať hlavne dvoma pohľadmi – vecným a politickým. Samozrejme, tiež straníckym, ale ten možno nateraz ponechať bokom.

Z vecného hľadiska sú platy poslancov háklivá téma a vždy to tak aj bude. Aj preto, lebo poslanci sú v štátnej či verejnej sfére jediní, ktorí schvaľujú platy sami sebe. Preto je dobré a správne, keď parlament nový platový zákon schváli tak, aby sa týkal až nových poslancov – teda od ďalšieho volebného obdobia – a nie najskôr pre seba. To, že viacerí zo súčasných poslancov sa možno stanú poslancami aj v ďalšom volebnom období,  neprekáža. O tom už totiž rozhodujú voliči, a nie oni sami.

Povedané jednou vetou: parlament by to takto mal spraviť jednoducho preto, aby sa poslanci vyhli obviňovaniu, že si nadelili vysoké platy a množstvo ďalších pôžitkov.

Politické riešenie, s ktorým teraz prišla vládna koalícia je v rámci jej možností a schopností zrejme jediné možné. Každý z pozície totiž ustúpil. Premiér Fico už nespomína zmrazenie platov v spojení s vyslovením dôvery vláde a B. Bugár už nehovorí, že nepodporí zmrazenie platov, keďže budú zvýšené o jedno euro. Keby bol v opozícii, tak povie, že je to „gaťafalš“. Lebo to gaťafalš aj je.

Nielen uvedené možno zatiaľ považovať za ďalšie slovenské špecifikum. Ďalším je toto:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Slúška Pellegrinim

Tu máš a podpíš! Hneď a zaraz.

21. júna 2024
Fakty a argumenty

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi