HORE

Vláda za euro

Uverejnené dňa 5.12.2017

Už desaťročie býva koncom roka jednou z hlavných tém rokovania parlamentu novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľoch. Tento rok však vrcholí doteraz neobvyklým sporom – nie medzi vládnymi a mimovládnymi stranami, ale medzi vládnymi stranami a aj v ich vnútri. Straníci síce môžu hovoriť o zlyhaní komunikácie koľko chcú, ale fakt – keď ministri schvália novelu zákona aj zrýchlené konanie k nej, ale poslanci tých istých strán ich v parlamente hlasovaním odmietnu – zostáva tristný. Buď sa totiž unáhlili ministri alebo poslanci. Nič na tom nemení ani to, že partaje aj koalícia už v tejto veci našli dohodu: s výnimkou sudcov a prokurátorov zostanú platy zmrazené na úrovni roka 2011, ale keďže k nim poslanci pridajú jedno euro, zmrazené až tak nebudú.

Ak si uvedomíme, že kvôli jednému euru mal parlament hlasovať o vyslovení dôvery vláde –  pričom mohla vláda aj padnúť – potom sa také niečo naozaj nedá vymyslieť a môže sa iba stať. Na Slovensku.

Na platy poslancov možno nazerať hlavne dvoma pohľadmi – vecným a politickým. Samozrejme, tiež straníckym, ale ten možno nateraz ponechať bokom.

Z vecného hľadiska sú platy poslancov háklivá téma a vždy to tak aj bude. Aj preto, lebo poslanci sú v štátnej či verejnej sfére jediní, ktorí schvaľujú platy sami sebe. Preto je dobré a správne, keď parlament nový platový zákon schváli tak, aby sa týkal až nových poslancov – teda od ďalšieho volebného obdobia – a nie najskôr pre seba. To, že viacerí zo súčasných poslancov sa možno stanú poslancami aj v ďalšom volebnom období,  neprekáža. O tom už totiž rozhodujú voliči, a nie oni sami.

Povedané jednou vetou: parlament by to takto mal spraviť jednoducho preto, aby sa poslanci vyhli obviňovaniu, že si nadelili vysoké platy a množstvo ďalších pôžitkov.

Politické riešenie, s ktorým teraz prišla vládna koalícia je v rámci jej možností a schopností zrejme jediné možné. Každý z pozície totiž ustúpil. Premiér Fico už nespomína zmrazenie platov v spojení s vyslovením dôvery vláde a B. Bugár už nehovorí, že nepodporí zmrazenie platov, keďže budú zvýšené o jedno euro. Keby bol v opozícii, tak povie, že je to „gaťafalš“. Lebo to gaťafalš aj je.

Nielen uvedené možno zatiaľ považovať za ďalšie slovenské špecifikum. Ďalším je toto:



Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O demokratoch

a ich kampani

11. apríla 2024
Fakty a argumenty

Ústavný alebo vymyslený?

S tým súvisí druhý problém – okrem rečí totiž neexistuje žiadny oficiálny dokument, ktorý by ich potvrdzoval.

10. apríla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Po voľbách je všetko inak.

8. apríla 2024
Kaviareň

PP skúška

Podľa Ústavy poslanec P. Pellegrini prestal vykonávať funkciu odo dňa zvolenia za prezidenta.

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi