HORE

Vládny gaťafalš

Uverejnené dňa 16.7.2021

Politika vlády je v súvislosti s vydávaním vyhlášok v princípe jednoduchá – zaočkovaní majú mať výhody, nezaočkovaní problémy.

Hlavný hygienik v spolupráci s vládou zareagovali na rozhodnutie ústavného súdu, ktorý vyhlásil pozastavenie účinnosti ich dvoch posledných vyhlášok. Dôvodom boli hlavne karanténne povinnosti ľudí po vstupe na Slovensko, keď ako zaočkovaných označili aj ľudí, ktorí dostali iba prvú dávku vakcíny z potrebných dvoch. A tým sa razom stali „čistými,“ a „rovnými“ s plne zaočkovanými osobami, hoci podľa súdu patria do kategórie nezaočkovaných. Hlavný hygienik síce zareagoval promptne, otázka znie, či aj v súlade s rozhodnutím súdu, ktoré, mimochodom, ani v piatok odpoludnia ešte nebolo publikované v Zbierke zákonov.

Nová vyhláška je však už na svete a hlavný hygienik dokonca dokázal predbehnúť aj ústavný súd, keď skôr ako súd oficiálne zrušil obe svoje predchádzajúce vyhlášky, ktorých zrušenie avizoval ústavný súd. Tomu sa hovorí vládny gaťafalš. Ústavný súd – keď jeho rozhodnutie vyjde v Zbierke zákonov – tak vyznie ako súd, ktorý zrušil zrušené vyhlášky, čo nie je veľmi pekné ani príjemné. Také niečo sa totiž každému súdu len tak ľahko nezadarí.

Tak či onak, od pondelka sa vyhláškou hlavného hygienika opäť menia pravidlá vstupu na Slovensko. Presne ako vraví ministerka spravodlivosti M. Kolíková po viac ako rok trvajúcom zápase s vírusom: Sú to rozhodnutia, ktoré robí vláda aj pod časovým stresom, rovnako aj iné príslušné orgány, takže, samozrejme, môže dôjsť k chybám.“ A v rovnakom duchu to potvrdzuje aj minister zdravotníctva V. Lengvarský: „Naši právnici na MZ sú pripravení na to reagovať.“

Jedna vec však je byť pripravený reagovať a iná reagovať. Novej vyhláške totiž možno vytknúť to, čo starej – vrátane diskriminácie nezaočkovaných ľudí a neoprávnené zvýhodnenie zaočkovaných prvou dávkou. Rozdiel medzi nimi je napríklad v tom, že kým zaočkovaní prvou dávkou do 9. júla tohto roka môžu ísť na test už v prvý deň, nezaočkovaní sa môžu otestovať až v piaty deň po vstupe na Slovensko. Ale aby to nevyzeralo tak, ako to je, zaočkovaní po 9. júli sú už zaradení do kategórie nezaočkovaných. Nerozlišuje sa teda už len medzi nezaočkovanými a zaočkovanými, ale tiež medzi zaočkovanými prvou dávkou do a po 9. júli 2021. Zaočkovaní druhou dávkou k voľnému pohybu po vstupe na Slovensko žiadne testy nepotrebujú, hoci nemožno vylúčiť, že vírus rozširujú.

Politika vlády je tak v súvislosti s vydávaním vyhlášok v princípe jednoduchá – zaočkovaní majú mať výhody, nezaočkovaní problémy. Pripomína to hru na mačku a myš, s tým rozdielom, že zatiaľ naozaj spoľahlivo nevedno, kto je kto.

Platí však nasledovné:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Jednou vetou

Smer-SD a jeho predseda nie sú žiadnou hybridnou hrozbou.

2. júna 2023
Fakty a argumenty

Podpis prezidentky

Podpis predsedov parlamentu aj vlády pod zákonom byť musí, ale podpis prezidentky Z. Čaputovej pod ním byť nemusí, ale iba môže.

Fakty a argumenty

Skúška administratívou

Ak nefungujú poradcovia a politická administratíva, nefunguje nič.

30. mája 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rokovať je vždy dôležité.

29. mája 2023
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi