HORE

Vládny gaťafalš

Uverejnené dňa 18.4.2021

Uznesenie vlády k návrhu na aktualizáciu opatrení v čase núdzového stavu bolo v sobotu publikované v Zbierke zákonov, čím sa končia všetky reči o jeho znení. Má až 11 strán a opäť niekoľko rozporov či už s deklarovanými opatreniami, ale aj s vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva.

Úrad vlády už TA SR oficiálne oznámil, že eviduje „nesúlad“ medzi uznesením vlády a vyhláškou hlavného hygienika „v určení lehoty platnosti potvrdenia o prekonaní ochorenia Covid-19“. Nesúlad spočíva v tom, že kým vláda stanovila lehotu platnosti uvedeného potvrdenia na 90 dní, hlavný hygienik ho stanovil na dvojnásobok, teda na 180 dní. Týka sa to osôb, ktoré sa pri zákaze vychádzania nepotrebujú v prípade kontroly preukázať testom, ale potvrdením, že boli už vírusom zasiahnuté.

Stáva sa. Zaujímavé je iné – riešenie tohto nesúladu. Chýba mu totiž základná politická elegancia a úcta k právnemu štátu. Vláda vraj na najbližšom rokovaní opraví text uznesenia tak, aby bol v súlade s vyhláškou hlavného hygienika. A dovtedy budú príslušné kontrolné orgány „usmernené“, aby rešpektovali vyhlášku hygienikov, a nie uznesenie vlády. Aj tak vyzerá prevádzka právneho štátu: tri dni hore-tri dni dole, veď nehorí, však sa to medzi pospolitý ľud roznesie. Skutočný gaťafalš.

V skutočnom právnom štáte by to vláda riešila inak a lepšie – keďže ide iba o opravu textu uznesenia, použila by spôsob, ktorý má v nevyhnutných prípadoch k dispozícii – tzv. per rollam. Teda, že členovia vlády sa nemusia zísť a rokovať, ale opravu odsúhlasiť hoci aj z domu, športoviska alebo rekreačného zariadenia. Tam, kde ich vládny kuriér zastihne. Samozrejme, ak s ňou súhlasia, ak nie, potom bude hlavný hygienik nútený vyhlášku upraviť. Faktom totiž zostáva, že ak má tri dni platiť to aj hento – teda aj uznesenie vlády, aj vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sú v nesúlade – bude to ten najhorší možný spôsob riešenia, ktoré politici zvolili.

Za nesúlad v uznesení vlády, ktorý zároveň naznačuje, prečo má uznesenie až toľko strán, možno považovať aj za značné predbiehanie času. Politické sci-fi. Pretože:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Ťah strelcom

Ako prezidentka Z. Čaputová nepodpísala to, čo podpísať chcela, ale podpísala to, čo podpísať nechcela.

23. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi