HORE

Výhovorky A. Kisku

Uverejnené dňa 15.7.2016

Nevedno presne čo zdržiavalo prezidenta Andreja Kisku pri rozhodovaní o (ne)vymenovaní kandidátoch na ústavných sudcov, ale je isté, že ho to zdržiavalo poriadne dlho. Až tak, že možno hovoriť o porušení Ústavy. Aby neprišlo hneď v úvode k omylu, moja kritika prezidenta Kisku sa netýka toho, ako rozhodol – to je celkom iná téma do debaty – ale spôsobu, akým rozhodol. Konkrétne, že mu rozhodovanie trvalo oveľa dlhšie, ako malo.

A to aj napriek tomu, že Ústava priamo neurčuje prezidentovi žiadnu lehotu, do konca ktorej by mal o kandidátoch na ústavných sudcov rozhodnúť. Po vyjadrení prezidenta aj pred tohtoročnými parlamentnými voľbami, ako aj pred pár dňami, je však evidentné a čierne na bielom napísané, že svoje rozhodnutie zdržiaval zámerne. Podrobnejšie som o tom písal napríklad v článku Radšej mlčte, pán prezident alebo Kiska ako Gašparovič? alebo Neslušný A. Kiska. Zhrnuté, podčiarknuté, nemenné – keď prezident nerozhoduje, ale špekuluje, ústavnú povinnosť si neplní, ale ignoruje.

Nové rozhodnutie

Pred pár dňami prezident Kiska oznámil rozhodnutie o tom, že do funkcie ústavného sudcu nevymenuje žiadneho z piatich kandidátov, zvolených parlamentom. Najskôr ku kandidátom, ktorých práva porušil, o čom rozhodol Ústavný súd – E. Fulcovej a M. Ďuriša a J. Sopoligu. Prezident teraz oznámil: „Vo všetkých troch prípadoch som znovu rozhodol o ich nevymenovaní a svoje rozhodnutie som v každom jednom prípade kandidátky a kandidátov podrobne písomne odôvodnil. Chcem povedať, že dôvody nevymenovania sú samozrejme identické, ktoré som mal a oznámil pôvodne – teraz sú však aj súčasťou môjho písomného rozhodnutia.“

Takže dôvody odmietnutia A. Kiskom sú rovnaké, aké boli už pri jeho prvom odmietnutí troch menovaných kandidátov. Nemusel ich teda spísať, ale iba opísať. A to mu trvalo viac ako rok. V marci 2015 totiž Ústavný súd rozhodol o tom, že nevymenovaním troch uvedených kandidátov prezident Kiska porušil ich ústavné práva a preto má opäť v ich prípade konať a rozhodnúť.

Aj rozhodovanie o (ne)vymenovaní ďalších dvoch kandidátov – J. Laššákovej a M. Mamojku – trvalo prezidentovi Kiskovi dlhšie ako trvať malo.Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Prezidentkina reč

Hlave štátu možno v súvislosti s jej vyhlásením vytknúť iba jedno.

8. decembra 2023
Fakty a argumenty

Netradičné

Nejde teda o žiadne slovenské špecifikum, ale…

5. decembra 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Latka je zakopaná.

4. decembra 2023
Kaviareň

O sile prezidentky

a odídení šéfa ÚRSO

2. decembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi