HORE

Z hlavy na zadok

Uverejnené dňa 5.10.2021

Riešenie vládnej koalície je nielen neobvyklé, ale aj veľmi neelegantné.

V parlamente už leží návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov – nielen – policajného zboru, ktorú predložili poslanci vládnej koalície. Malo by to znamenať, že na ňom existuje písomná dohoda a aj preto by mala novela parlamentom prejsť ako nôž maslom.

Napokon, ide o krátku novelu, ktorá sa prevažne týka menovania a odvolávania prezidenta policajného zboru a šéfa Úradu inšpekčnej služby. Ústredným posolstvom je návrat do starých čias, kedy prezidenta policajného zboru samostatne menoval a odvolával minister vnútra. A niesol za jeho (ne)činnosť aj zodpovednosť pred parlamentom. Samostatne znamená, že mu nikto do toho nehovoril a záležalo iba na jeho rozhodnutí, kto policajným prezidentom bude a kto nie. Podobne je to aj v prípade šéfa inšpekcie, kde však na návrh ministra vnútra o jeho bytí či bytí rozhoduje vláda.

Žiaľ, nedá sa povedať, že vládna koalícia vracia veci z hlavy na nohy, ale iba na zadok. Zostala totiž akosi trčať na pol ceste – výbor parlamentu si chce ponechať tak ako doteraz právo vypočúvať kandidáta na post prezidenta policajného zboru. Po novom to však už má byť bez rozhodovacej právomoci. Takže postup by mal byť podľa návrhu novely nasledovný: minister vnútra predloží ešte pred vymenovaním svojho kandidáta na post prezidenta policajného zboru výboru pre obranu a bezpečnosť na vypočutie, výbor ho verejne vypočuje a minister následne do funkcie vymenuje. Rokovanie výboru tak bude – s jednou výnimkou – zbytočné, pretože výbor nemôže – s jednou výnimkou – do výberu ministra zasiahnuť.

Tou výnimkou je:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Týždeň v skratke

Novelou sa síce zavádza parlamentná stráž, ale zároveň sa o nej aj zavádza.

27. júna 2022
Kaviareň

O prelomení veta

a politike Mgr. B. Kollára

25. júna 2022
Fakty a argumenty

Prelomené, vybavené

I. Matovič dokázal upratať či zmestiť do kože poslancov z vlastného klubu a vysvetliť im, o čo ide.

22. júna 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ak zákon prezidentka Z. Čaputová podpíše, pôjde o predĺženie cenzúry.

20. júna 2022
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi