HORE

Z hlavy na zadok

Uverejnené dňa 5.10.2021

Riešenie vládnej koalície je nielen neobvyklé, ale aj veľmi neelegantné.

V parlamente už leží návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov – nielen – policajného zboru, ktorú predložili poslanci vládnej koalície. Malo by to znamenať, že na ňom existuje písomná dohoda a aj preto by mala novela parlamentom prejsť ako nôž maslom.

Napokon, ide o krátku novelu, ktorá sa prevažne týka menovania a odvolávania prezidenta policajného zboru a šéfa Úradu inšpekčnej služby. Ústredným posolstvom je návrat do starých čias, kedy prezidenta policajného zboru samostatne menoval a odvolával minister vnútra. A niesol za jeho (ne)činnosť aj zodpovednosť pred parlamentom. Samostatne znamená, že mu nikto do toho nehovoril a záležalo iba na jeho rozhodnutí, kto policajným prezidentom bude a kto nie. Podobne je to aj v prípade šéfa inšpekcie, kde však na návrh ministra vnútra o jeho bytí či bytí rozhoduje vláda.

Žiaľ, nedá sa povedať, že vládna koalícia vracia veci z hlavy na nohy, ale iba na zadok. Zostala totiž akosi trčať na pol ceste – výbor parlamentu si chce ponechať tak ako doteraz právo vypočúvať kandidáta na post prezidenta policajného zboru. Po novom to však už má byť bez rozhodovacej právomoci. Takže postup by mal byť podľa návrhu novely nasledovný: minister vnútra predloží ešte pred vymenovaním svojho kandidáta na post prezidenta policajného zboru výboru pre obranu a bezpečnosť na vypočutie, výbor ho verejne vypočuje a minister následne do funkcie vymenuje. Rokovanie výboru tak bude – s jednou výnimkou – zbytočné, pretože výbor nemôže – s jednou výnimkou – do výberu ministra zasiahnuť.

Tou výnimkou je:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi