HORE

Zaracha pre Kotlebu a spol.

Uverejnené dňa 26.5.2017

Návrh generálneho prokurátora na rozpustenie politickej strany Kotleba-ĽSNS vyvolal, prirodzene, veľký rozruch. Oprávnene. Politické strany a hnutia totiž majú a hrajú v krajine nezastupiteľnú úlohu.

Samozrejme, musia tak robiť v súlade s jestvujúcimi pravidlami. Teda nielen s Ústavou, ale tiež ústavnými zákonmi, zákonmi a medzinárodnými zmluvami. Ak to tak nie je, je možné ich činnosť pozastaviť alebo ich rovno rozpustiť. Tiež podľa existujúcich pravidiel.

Nič iné sa napriek mediálnemu virvaru teraz nedeje. Generálny prokurátor má právo podať Najvyššiemu súdu návrh na rozpustenie strany a Najvyšší súd má povinnosť o jeho návrhu rozhodnúť. Správnosť rozhodnutia Najvyššieho súdu môže ešte na návrh – aj dotknutej politickej strany – preveriť Ústavný súd, pričom je dôležité, že takýto návrh má aj odkladný účinok.

V tomto je systém v poriadku, keďže zabezpečuje rovnaké šance pre obidve strany a pritom zaručuje, že o spore rozhoduje a rozhodne ten, kto o ňom právo rozhodnúť má, teda súd. Pričom platí, že nie vždy rozhodne o rozpustení strany, keďže aj to sa už stalo.

Čo v poriadku nie je, je to, že systém po rozpustení politického subjektu už ochranu a obranu demokracie ďalej nijako nezabezpečuje. Je to známe už najmenej 11 rokov, od rozpustenia prvej politickej strany pod názvom Slovenská pospolitosť.  Dôkazom nedostatku systému  je, že teraz síce ide už o rozpustenie prvej parlamentnej politickej strany, ale vodca oboch bol a je rovnaký.

Je to vlastne paradox systému:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ako za Mečiara

Pripojenie interpretačného vyhlásenia poukazuje aj na isté nedostatky vládou už odobreného textu Dohody.

20. januára 2022
Fakty a argumenty

OP+ a OP-

Štát sa dá nielen riadiť, ale aj doriadiť.

18. januára 2022
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ak má premiér E. Heger nejaké pochybnosti, má ich riešiť, nie o nich hovoriť.

17. januára 2022
Kaviareň

Dobrí priatelia, dobré zmluvy

Prezidentka Z. Čaputová má právo obrátiť sa na ústavný súd rovnako, ako ho mala v prípade referenda o predčasných voľbách.

15. januára 2022
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi