HORE

Zelená a čierna

Uverejnené dňa 3.2.2021

Covid-automat síce zatiaľ nefungoval ani jeden deň, ale vláda ho už aj tak zmenila. Situácia na Slovensku nie je totiž vôbec takpovediac ružová – napokon taká podľa nového automatu bude až vtedy, keď napríklad počet hospitalizovaných klesne pod 2000 ľudí a priemerný počet nových prípadov za 7 dní neprekročí hranicu 1200 osôb.

Prečo je na tom krajina tak zle, keď na jar a v lete minulého roka bola na tom výborne, je všeobecne známe. Zahalené tajomstvom ešte zostáva rokovanie vlády o nových opatreniach od budúceho týždňa, ako aj vyhláška hlavného hygienika, ktorá ich rozmení na drobné. Isté je tak zatiaľ iba to, že Covid-automat sa zmenil spôsobom, ktorý v niektorých kritériách pritvrdil a v iných povolil.

Pritvrdenie podmienok je napríklad pre čierny stupeň – kým v automat1 sa do neho vstupovalo pri priemernom počte nových prípadov za 7 dní viac ako 5000 ľudí, po novom to bude už pri viac ako 4000 ľudí.

Povolenie je na prvý pohľad a po prvom prečítaní očividné napríklad v prípade škôl: kým automat1 v najhoršom, čiernom stupni povoľoval otvorenie Materských škôl a 1. stupňa ZŠ  iba pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, automat2 už kritickú infraštruktúru vôbec nepozná a stanovuje, že vyučovať sa bude v Materských školách a na 1. stupni ZŠ, ako aj v koncových ročníkoch stredných a učňovských škôl. V koncových ročníkoch bude podmienkou negatívny výsledok testu študentov, v MŠ a 1. stupni bude podmienkou negatívny výsledok testu „rodičov,“ čím sa zrejme myslí zákonných zástupcov. Pre účely tohto textu je to nateraz detail.

Tým ale nie je fakt:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Vláda je v tom nevinne

Z hľadiska politického aj vecného by bolo úplne prirodzené, ak by vláda Ľ. Ódora dôveru parlamentu nezískala.

8. júna 2023
Fakty a argumenty

Kampaň

Ak je v krajine volebná kampaň, nemá byť až do volieb žiadna iná.

6. júna 2023
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Rázsochy sú ako diaľnica do Košíc.

5. júna 2023
Kaviareň

O politike Ľ. Ódora

a prezidentkinej výzve občanom

3. júna 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi