HORE

Zhasínanie SaS

Uverejnené dňa 11.11.2022

Systém kus za kus nie je síce vôbec pekný ani spravodlivý ani férový, ale je politicky účinný a nevyhnutný.

 

Existujú veci, ktoré sa nedajú vymyslieť, ale sa môžu iba stať. Odvolanie šéfky zdravotníckeho výboru parlamentu J. B. Cigánikovej z funkcie nepochybne patrí do tejto kategórie. Je to historická aj hysterická záležitosť zároveň – také niečo sa ešte v parlamente naozaj nestalo a možno už ani nestane.

A ak aj áno – slovenská politika je plná paradoxov – prvenstvo J. B. Cigánikovej v tejto súvislosti už nikto nevezme. Je takpovediac priekopníčkou, na ktorej príklade bolo nielen ukázané, ale aj preukázané, že SaS sa v politike čoraz viac úspešne potápa – nezadarilo sa jej nielen vo vládnej koalícii, ale ani v opozícii, ktorej súčasťou sa stala dobrovoľne. Teda nie tak, že sa v nej ocitla, ale že si pozíciu opozície sama vybrala. SaS sa jednoducho do vlády nehodí – kým jej prvé účinkovanie vo vláde bolo možné ešte považovať za omyl, po jej druhom účinkovaní vo vládnej koalícii už ide skôr o pravidlo.

A zdá sa, že nie jediné. Napokon, ani J. B. Cigániková nie je jediná z SaS, ktorá bola v parlamente hlasovaním odvolaná z funkcie. Predbehol ju jej stranícky šéf R. Sulík, ktorý – hoci ani vtedy vraj nebol prilepený k stoličke – nemal ani toľko politického chochmesu, aby po hlasovaní o nevyslovení dôvery vlastnej vláde z funkcie predsedu parlamentu odstúpil. A tak z nej bol parlamentnom doteraz ako prvý aj posledný predseda odvolaný.

Hrubá politická chyba, ktorú urobili poslanci SaS pri návrhu na odvolanie J. B. Cigánikovej, jednoducho vstúpi do dejín slovenského parlamentarizmu. Stalo sa v ňom síce už vskutku viac ako dosť, ale takýto ďalší politický div sa udial iba včera.

V skratke:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Po voľbách

Voľbami sa nič nekončí, ale mnohé začína.

1. októbra 2023
Fakty a argumenty

O víťazovi volieb

a treťom v poradí, ktorý rozhodne o podobe vlády

Fakty a argumenty

O troch slobodách

Je skvelé, že to tak už dnes nie je.

29. septembra 2023
Fakty a argumenty

Jednou vetou

Neschopní a schopní.

28. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi