HORE

Zlyhanie prezidentky

Uverejnené dňa 24.1.2021

Stará poučka znie, že z bezprávia nevzniká právo. Po zavedení igelitovej demokracie na Slovensku ani to však už neplatí. Dôkazom je zvolanie schôdze parlamentu pár desiatok minút pred jej začatím.

Inými slovami, predseda parlamentu Mgr. B. Kollár zvolaním 22. schôdze uprel a znemožnil značnému počtu poslancov vykonávať povinnosti a uplatňovať poslanecké práva. O povinnosti poslancov zúčastňovať sa na schôdzach NR SR niet azda najmenších pochybností a rovnako je to aj s uplatňovaním ich práv – napríklad práva poslancov navrhnúť zmenu alebo doplnenie programu schôdze. Tie boli viacerým z nich odňaté práve tým, že sa na takto zvolanej schôdzi nemohli zúčastniť. Nemohli nič navrhovať, nič odmietať, nemohli sa zapájať do rozpravy, podávať pozmeňujúce návrhy, nebolo im umožnené ani hlasovať.

Toto je evidentné a vulgárne porušenie ústavných práv poslancov, aké sa doteraz nestalo – oproti tomuto bola Noc dlhých nožov v roku 1994 parlamentná idylka a zvolávanie nočných rokovaní predsedom NR SR P. Paškom priam vzorom parlamentnej demokracie. Isto, igelitová demokracia má vlastné pravidlá – nakazení majú povolené šíriť vírus – a k dispozícii pohodlnú ústavnú väčšinu poslancov vládnej koalície OľaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Ale znemožniť poslancom opozície zúčastniť sa na schôdzi, je prerazenie dna aj akejkoľvek doterajšej ústavnej kreativity a fantázie.

A toto všetko a mnohé iné potvrdila a legitimizovala prezidentka Z. Čaputová svojím podpisom pod zákonom, ktorý vládni poslanci na zvolanej schôdzi schválili. Smutné. Igelitové, keďže z bezprávia tak vzniklo právo.

Mimochodom:Zvyšok článku a diskusia k nemu je možná iba po registrácii:

Ak ste sa už registrovali, prihláste sa:
Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

O oznámení ministra

Ak jeden sudca vykladá ten istý zákon inak ako druhý a podľa toho aj rozhodne, niečo nie je v poriadku.

28. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

25. novembra 2023
Fakty a argumenty

O odvolávaní ministra

a kandidatúre P. Pellegriniho

Fakty a argumenty

Naštartovaní

Vláda R. Fica by nedostala podporu od mimovládnych poslancov, ani keby do PVV napísala, že bude vydávať vládne noviny.

21. novembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi