Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Autor Teraz.sk
Bratislava 13. novembra (Teraz.sk) – Správou týždňa boli rozhodne výsledky komunálnych volieb, ale rezonoval aj globálny utečenecký pakt, rigorózna práca predsedu parlamentu A. Danka či problém výberu nových ústavných sudcov. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
ONLINE: Výsledky volieb už oficiálne potvrdila štátna volebná komisia
Mapovali sme dianie po celom Slovensku. Teraz.sk prinieslo prehľad všetkých informácií z prvého dňa po komunálnych voľbách ONLINE.
Bratislava 11. novembra (Teraz.sk/TASR) – Obyvatelia slovenských miest a obcí si zvolili nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov v takmer troch tisíckach samospráv. Reakcie víťazov aj porazených, oficiálnu tlačovú konferenciu Štatistického úradu, ale aj reflexie odborníkov sme prinášali počas dňa v spravodajstve Teraz.sk a najdôležitejšie z nich nájdete na časovej osi tohto článku. Teraz.sk sleduje dianie počas prvého dňa po komunálnych voľbách ONLINE.TIP: Výsledky komunálnych volieb vo vašej obci nájdete aj na samostatnej stránke. Voľby sme sledovali aj v sobotu. Pozrite si ONLINE z priebehu volieb.16:33
JH: „Komunálne voľby azda už zreteľne pre každého poukázali na prehlbujúcu sa krízu politických strán, ktorým to nezávislí kandidáti natreli opäť a vo vyššej miere ako minule. Povedané po lopate – rúca sa politický systém. Bez náhrady.“
Gál: Preferujem voľbu ústavných sudcov so zvolením dobrých kandidátov
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) koncom októbra pripustil, že jedným z riešení, ako zabrániť znefunkčneniu ÚS SR, je predĺženie mandátu ústavných sudcov.
Bratislava 12. novembra (TASR) – Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) preferuje takú voľbu ústavných sudcov, v ktorej budú zvolení dobrí kandidáti. Prípadné predĺženie funkčného obdobia súčasným sudcom Ústavného súdu (ÚS) SR by bolo podľa neho neštandardné.“Bolo by to veľmi neštandardné, ale to má v rukách Národná rada SR,“ odpovedal Gál na otázku prípadného predĺženia mandátu súčasným ústavným sudcom. Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Drobovej minister preferuje voľbu so zvolením dobrých kandidátov.
JH: „Potom, ako minister G. Gál nezahatal v parlamente pozmeňujúci návrh, R. Madeja, ktorý úplne zmenil jeho vlastný návrh, je už jedno, čo teraz minister preferuje. Nanajvýš už môže byť iba účastný straníckych hier o Ústavný súd.“
SaS: Pakt o migrácii je nebezpečný dokument, SR ho nesmie podpísať
Podľa Sulíka je totiž kľúčové, že len domáce obyvateľstvo má právo rozhodnúť, kto na jeho území bude žiť a kto nie.
Bratislava 8. novembra (TASR) – Globálny pakt OSN o migrácii je nebezpečný dokument a opozičná SaS je zásadne proti tomu, aby ho Slovensko podpísalo. Na tlačovej konferencii to vyhlásil šéf liberálov Richard Sulík s výzvou, aby dal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pokyn ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smeru-SD) tento dokument nepodpísať.“Zástancovia migrácie tvrdia, že migrácia tu vždy bola, je a bude. Toto je porazenecký postoj nehodný každej suverénnej vlády. Zároveň, tento výrok nie je úplný, treba ho doplniť o to, že mnohokrát sa ľudia proti migrácii bránili a často sa aj ubránili,“ povedal. Podľa Sulíka je totiž kľúčové, že len domáce obyvateľstvo má právo rozhodnúť, kto na jeho území bude žiť a kto nie. „Plne rozumieme obavám občanov SR z migrácie, lebo chcú, aby krajina, v ktorej žijú, patrila ich deťom a vnúčatám. K tomuto sa hlásim, preto som proti migrácii a som zásadne proti masovej migrácii,“ odkázal Sulík.
JH: „Okolo tohoto dokumentu bude ešte aj na Slovensku veľké haló, keďže rozpor – podpísať, nepodpísať – vidno aj v rámci strán vládnej koalície. Faktom je, že pakt je napísaný tak, že umožňuje rôzny výklad: aj v jeho prospech, aj v neprospech. Čo politici, samozrejme, využijú. Vo vlastný prospech.“
Danko: Chcel som si byť istý úplnosťou materiálov pri rigoróznej práci
Danko v utorok (6. 11.) informoval o sprístupnení práce a priznal, že do roku 2018 sa o ňu nezaujímal.
Bratislava 10. novembra (TASR) – Rigorózna práca predsedu Národnej rady (NR) SR Andrej Danko bola 18 rokov prístupná v knižnici Univerzity Mateja Bela (UMB), posledný mesiac využil na to, aby si bol istý kompletnosťou materiálov. Danko to uviedol v sobotu večer po tom, ako odvolil v komunálnych voľbách.“Ktokoľvek, kto s ňou pracovať chcel, s ňou pracovať mohol. Ja som tento mesiac využil len na to, aby som si bol istý kompletnosťou všetkých materiálov a dokumentov,“ avizoval. Opätovne sa vyjadril, že za svojou prácou si stojí.
JH: „Keby išlo iba o A. Danka, je to len problém jeho a UMB. Keďže však ide o predsedu parlamentu, je to problém aj A. Danka, aj UMB, aj spoločnosti. To, ako sa k vlastnej rigoróznej práci správal predseda parlamentu, by už možno vydalo aj na ďalšiu rigoróznu prácu.“
Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-politicky-system-sa-ruc/360793-clanok.html