HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.1.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 4. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali sprísnené opatrenia, smrť generála M. Lučanského, ale aj plány do ďalšieho roka. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Sprísňovanie bolo nevyhnutné na ochranu najbezbrannejších

Upozornil, že situácia je mimoriadna a najťažšia v histórii Slovenska.

Bratislava 31. decembra (TASR) – Sprísnenie opatrení od nového roka je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) nevyhnutné na ochranu života a zdravia najbezbrannejších, teda starých a chorých ľudí. „Je to naša povinnosť, a len takto dokážeme, keď nám záleží aj na životoch cudzích ľudí, že sme ľudia,“ povedal šéf kabinetu vo videu na sociálnej sieti.

Zobraziť celý článok

JH: „Sprísnenie bolo nevyhnutné už od leta, ale tí, ktorí mali povinnosť konať, nekonali. Príkladov je habadej. Aj preto mimoriadna a najťažšia situácia v histórii SR ešte iba bude.“

Od pondelka sa môžu dať zaočkovať zamestnanci DSS

Online registrácia a požiadavka o očkovanie bude postupne rozširovaná nielen o vakcinačné centrá.

Bratislava 4. januára (TASR) – Od pondelka sa môžu dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 zamestnanci domovov sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci. Vybrať si môžu jedno zo šiestich vakcinačných centier. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

Zobraziť celý článok

JH: „Je skvelé, že po množstve politikov či úradníkov sa môžu dať zaočkovať už aj tí, ktorí sú oveľa viac ohrození a nemajú ani žiadnu možnosť pracovať z domu.“

Kollár nominuje šesť členov do komisie pre prípad M. Lučanského

Komisia má preskúmať, či v prípade pokusu o samovraždu Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Bratislava 4. januára (TASR) – Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) nominuje do nezávislej kontrolnej komisie, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského, šiestich členov. Traja sú z radov koalície a traja z radov opozície. Ide o Juraja Krúpu (OĽANO), Milana Laurenčíka (SaS), Petru Hajšelovú (Sme rodina), Marián Saloňa (Smer-SD), Mariana Kotlebu (ĽSNS) a Denisu Sakovú (Hlas-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „Štatút bude zrejme jediné, na čom sa všetci členovia dokážu zhodnúť, čo však nemusí byť vôbec na škodu. Ak však treba zriadiť komisiu, treba vyvodiť aj politickú zodpovednosť.“

Pellegrini: Nie je ľahké čeliť kríze, keď vláda amatérov zlyháva

Ako pozitívum pri hodnotení uplynulého roka uviedol trpezlivosti ľudí a silu samospráv, ktoré sa ukázali pri kríze.

Bratislava 31. decembra (TASR) – Koronakríze nie je ľahké čeliť, keď vláda „plná amatérov a psychicky labilného premiéra“ zlyháva v základných manažérskych postupoch. V rozhovore pre TASR to vyhlásil expremiér a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Uplynulý rok označil za turbulentný. Kríza podľa neho skúša existenčne a zdravotne všetkých, pričom vláda nevie dodať ľuďom pomoc. V súvislosti s koalíciou hovorí o rozbití sociálneho dialógu, papalášizme, chaotických opatreniach či rozvrátení ústavného poriadku. Vyzdvihol však trpezlivosť ľudí, ktorá sa podľa neho pri koronakríze ukázala.

Zobraziť celý článok

JH: „Typická opozičná rétorika: ani I. Matovič by nehovoril inak, ak by bol teraz v opozícii. Ale P. Pellegrini by inak hovoril, ak by bol vo vládnej koalícii.“

Fico chce pri referende o predčasných voľbách apolitickú petičnú radu

V súvislosti so záväznosťou referenda uviedol, že ak naň príde dostatok ľudí, teda viac ako nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a vyjadria sa za predčasné voľby, tak musí byť záväzné.

Bratislava 1. januára (TASR) – Pri pokuse o referendum za predčasné voľby by mala vzniknúť apolitická petičná zostava, podporená politickými stranami a rôznymi inštitúciami. Myslí si to predseda Smeru-SD Robert Fico. V rozhovore pre TASR avizoval, že na tom začínajú pracovať.

Zobraziť celý článok

JH: „To, že apolitická petičná zostava má viesť veľkú politickú akciu, môže vymyslieť naozaj iba R. Fico. Ale ani on to nemôže myslieť vážne, iba účelovo.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-ani-i-matovic-by-nehovor/518173-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi