HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 12.1.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 12. januára (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo hlavne udeľovanie výnimiek z karantény pre členov vlády, ako aj výnimiek pri očkovaní. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Od budúceho víkendu spustíme masívne celoslovenské testovanie

Testovanie sa má v daných okresoch opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5.

Bratislava 11. januára (TASR) – Najneskôr od budúceho víkendu bude každý týždeň masívne plošné testovanie. Prvý víkend, ktorého sa to bude týkať, bude testovanie vo všetkých okresoch na Slovensku. Po pondelkovom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala aktuálnou situáciou a predikciou vývoja šírenia pandémie nového koronavírusu v SR, rovnako tak možnými opatreniami na najbližšie obdobie, to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „Treba vyčkať na podmienky, premiér toho už povedal veľa. Je však prirodzené, že po masívnom udeľovaní výnimiek členom vlády, sa budú iní masívne testovať.“

Kollár tvrdí, že Š. Holý výnimku využil jednorazovo a už ju nemá

Juraj Blanár (Smer-SD) označil Holého prípad za príklad nedôveryhodnosti vlády pri prijímaní opatrení.

Bratislava 10. januára (TASR) – Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) použil výnimku hlavného hygienika SR jednorazovo a už ju nemá, tvrdí predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). V diskusnej relácii TV Markíza Na telo tiež povedal, že mu Holý prisľúbil dodržiavanie prísnejších opatrení. Kollár tiež potvrdil, že v Národnej rade (NR) SR má byť organizované očkovanie poslancov, no bude odporúčať, aby mladí poslanci prenechali zatiaľ vakcínu ohrozenejším skupinám. Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) označil Holého prípad za príklad nedôveryhodnosti vlády pri prijímaní opatrení.

Zobraziť celý článok

JH: „Každá takáto výnimka sa môže použiť iba jednorazovo, ale na jednu výnimku môže prekročiť hranice aj viacero osôb súčasne. Vírus ich nepozná, ale vďaka nim sa šíri viac.“

Študentská rada vysokých škôl vyzvala premiéra, aby sa vzdal titulu

Matovič po zverejnení kauzy diplomovej práce podľa ŠRVŠ ešte v septembri 2020 vyhlásil, že nemá najmenší problém sa titulu vzdať a spraví tak, keď to v zákone bude možné.

Bratislava 11. januára (TASR) – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) listom vyzvala predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO), aby sa vzdal svojho magisterského titulu tak, ako opakovane sľúbil. Zároveň ŠRVŠ doručila premiérovi aj predpripravené tlačivo, ktoré postačuje podpísať, osvedčiť podpis a poslať rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave. TASR o tom informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková.

Zobraziť celý článok

JH: „Je fajn, že mladých ľudí ani v situácii, v ktorej sa momentálne krajina nachádza, neopúšťa humor.“

Pellegrini: Rozšírime trestné oznámenie na premiéra aj pre testy

Na otázku, či sa dá očkovať, odpovedal, že po prekonaní COVIDU-19 zrejme bude mať protilátky a bude musieť počkať.

Bratislava 11. januára (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD rozšíri trestné oznámenie na premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a iných členov vlády, ktoré plánuje podať. Informoval o tom expremiér a líder strany Peter Pellegrini na pondelkovej tlačovej konferencii s tým, že ide o ohrozenie zdravia a zneužitie právomocí verejného činiteľa. Hovorí tiež, že vláda prispela k šíreniu nákazlivej ľudskej choroby, pričom poukázal na priznanie premiéra Matoviča, že niektoré testy pri plošnom testovaní na COVID-19 neboli kvalitné. Trestné oznámenie podajú na premiéra a ďalších členov vlády.

Zobraziť celý článok

JH: „Netreba zabúdať ani na hlavného hygienika, ktorý rozdáva výnimky pre členov vlády  síce na základe vyhlášky, ale zákon mu ich ani vyhláškou udeľovať nepovoľuje.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-virus-vynimky-nepozna/519787-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi