HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 20.11.2018

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Autor Teraz.sk

Bratislava 20. novembra (Teraz.sk) – Tento týždeň pokračovala debata o Globálnom pakte o migrácii a rezonovali viaceré policajné vyšetrovania. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Saková: Polícia je zasa pod obrovským mediálnym tlakom

Polícia musí prešetriť každé trestné oznámenie a je jedno, akou formou bolo podané, zdôraznila Saková.

Banská Bystrica 13. novembra (TASR) – Polícia je opäť pod obrovským mediálnym tlakom, konštatovala to v utorok v Banskej Bystrici ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v súvislosti s medializovanými informáciami o anonymnom podaní na iniciatívu Za slušné Slovensko.“Ako ministerka vnútra som nikdy nezasahovala do žiadneho vyšetrovania a bude to tak aj teraz, v tomto prípade. Uvedomujem si svoju zodpovednosť, od všetkých svojich kolegov vyžadujem, aby si prácu vykonávali na základe a v súlade so zákonom,“ vyhlásila Saková s tým, že polícia nesmie byť predmetom politiky.“Polícia musí prešetriť každé trestné oznámenie a je jedno, akou formou bolo podané, či anonymne, je jedno, kto ho podal a je jedno, kto je v ňom riešený. Dôverujem orgánom činným v trestnom konaní, svojou prácou dokazujú, že pracujú na vysokej odbornej úrovni,“ zdôraznila Saková.

Zobraziť celý článok

JH: „To, že je polícia opäť pod tlakom verejnosti, je prirodzené. Stačí si pomyslieť, ako by asi (ne)konala, keby pod tlakom nebola a príkladov je habadej. Dôležitejšie ako to, že jej dôveruje ministerka vnútra totiž je, aby polícii dôverovala spoločnosť.“

Lajčáka neteší, že pakt OSN o migrácii zneužívajú populisti a xenofóbi

Cieľom 34-stranového dokumentu, ktorý bol v OSN prijatý v roku 2017, teda v čase, keď bol predsedom Valného zhromaždenia OSN, je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Brusel 19. novembra (TASR) – Nadchádzajúce predsedníctvo SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) – od 1. januára 2019 -, ako aj dianie okolo Globálneho paktu OSN o migrácii boli hlavnými témami pondelňajších rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicou Mogheriniovou.

Zobraziť celý článok

JH: „Ide o búrku v pohári vody, ale aspoň opäť lepšie vidieť rozloženie politických síl a to nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. Uvidíme, ako si s paktom poradí M. Lajčák v NR SR. A to ešte nie je všeobecne známe, že v decembri má byť prijatý aj iný pakt – o utečencoch.“

NAKA zasahovala vo firme KTAG, ktorá patrí A. a J. Kiskovcom

Policajti mali podľa informácií týždenníka Plus 7 dní u Kiskovcov zaistiť účtovníctvo a počítače. Akcia s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s daňovým priznaním obchodnej spoločnosti.

Bratislava 14. novembra (TASR) – Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zasahovali v stredu 7. novembra vo firme KTAG, ktorej spoločníkmi sú prezident SR Andrej Kiska a jeho brat Jaroslav Kiska. V prípade tejto firmy polícia skúma nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty. Informuje o tom týždenník Plus 7 dní.

Zobraziť celý článok

JH: „Podrobnosti nie sú zatiaľ známe, takže zostáva iba veriť, že polícia aj v tomto prípade naozaj len vyšetruje, a nie bratov Kiskovcov a ich firmu šikanuje.“   

Bugár: Nežiadali sme odchod A. Danka, ale jeho osobné rozhodnutie

Bugár sa čuduje, ako sa jeho slová otočili.

Bratislava 17. novembra (TASR) – Koaličný Most-Híd nežiadal predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), aby pre kauzu rigoróznej práce odstúpil z funkcie. Chcel len, aby prijal osobné rozhodnutie. Po rokovaní Republikovej rady Mosta-Híd to deklaroval predseda strany Béla Bugár s tým, že ak by strana chcela jeho odchod, žiadala by vyvodenie politickej zodpovednosti. Bugár sa čuduje, ako sa jeho slová otočili.

Zobraziť celý článok

JH: „Je fajn, keď Maďar žijúci na Slovensku sa naučí politicky lepšie narábať so slovenským jazykom, ako predstavitelia národnej strany, od ktorých sa to akosi automaticky očakáva. B. Bugár sa tak čuduje vlastne tomu, že ostatní sa čudujú jemu.“

SaS vyzvala ministerku zdravotníctva A. Kalavskú na odstúpenie

Zároveň na ňu podáva trestné oznámenie za marenie úlohy verejného činiteľa.

Bratislava 19. novembra (TASR) – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby odstúpila. Zároveň na ňu podáva trestné oznámenie za marenie úlohy verejného činiteľa. Tvrdí, že ministerka obohacuje zisk farmafiriem. Na tlačovej konferencii to v pondelok uviedli predseda SaS a europoslanec Richard Sulík a poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS).

Zobraziť celý článok

JH: „Čo by to bolo za mimovládnu stranu, keby nevyzývala na odstúpenie člena vlády a čo by to bolo za člena vlády, keby takúto výzvu akceptoval? Ide len o stranícke prekáračky, ľudovo povedané, aby reč nestála. 

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-globalne-pakty-su-dva/362258-clanok.html

 

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi