HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 3.5.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 3. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo uvoľňovanie opatrení, ale tiež nové spory v koalícii. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Matovič avizuje daňovo-odvodovú reformu, zvýšenie DPH nevylúčil

Minister financií informoval, že z pohľadu verejných financií nastáva podľa neho zásadný problém, keďže v blízkej budúcnosti sa Slovensko stane najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie.

Bratislava 2. mája (TASR) – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) avizuje daňovo-odvodovú reformu, ktorú chce verejnosti predstaviť v dohľadnej dobe. Oznámil to na sociálnej sieti s tým, že Slovensku chýbajú pre koronakrízu v rozpočte miliardy eur a ak sa má krajina zmeniť na sociálny a prorodinný štát, nemôže to urobiť na ďalší dlh. „To znamená, že na časť pokrytia nákladov by sme potrebovali, áno, zvýšiť DPH,“ uviedol. V sobotu (1. 5.) pritom Matovič napísal, že vyššie dane a odvody môžu zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí.

Zobraziť celý článok

JH: „Minister financií môže iba navrhovať, jeho návrhy musí schváliť vláda a parlament, inak zostanú iba návrhmi. Ľahké to mať nebude – po prvé preto, lebo sa volá I. Matovič a po druhé preto, lebo ide o ťažkú tému, ktorá nie je iba, ale aj o DPH.“

SaS: Návrh zvýšiť DPH budeme na koaličnej rade vetovať

Zvýšenie DPH nepodporí ani strana Za ľudí.

Bratislava 2. mája (TASR) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) bude vetovať na koaličnej rade akékoľvek snahy zvýšiť DPH. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

Zobraziť celý článok

JH: „Fajn, vláda ešte nemá ani dôveru parlamentu, nevládne ani 100 dní, ale prvé spory sa už opäť začali. SaS a Za ľudí síce návrhy ešte ani nepoznajú, ale už sú proti nim. Takto sa však dlhodobo vládnuť nedá a tobôž nie v prospech ľudí.“

Kolíková: Je možné, že núdzový stav sa zruší skôr, ako príde do NR SR

Pri zmluve s ruskou stranou na nákup Sputnika V nebol podľa Kolíkovej realizovaný postup, ktorý je dôležitý pre uzatváranie zmlúv. Ministerke chýbal napríklad právny audit.

Bratislava 2. mája (TASR) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripúšťa možnosť, že vláda zruší vyhlásený núdzový stav ešte predtým, ako sa návrh na jeho predĺženie dostane do Národnej rady (NR) SR. Povedala to v nedeľnej relácii Na telo v televízii Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to skôr isté ako možné, núdzový stav je v krajine už viac ako 200 dní, čo poukazuje aj na neschopnosť vlády riešiť situáciu inak a lepšie. A to aj napriek odobreniu núdzového stavu ústavným súdom.“

Fico: Slovensko musí byť dôveryhodný a stabilný člen EÚ

Pre Smer-SD je podľa jeho šéfa 1. máj najvýznamnejší štátny sviatok v politickom kalendári strany.

Bratislava 1. mája (TASR) – Opozičná strana Smer-SD si váži členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) a chce, aby SR bola jej dôveryhodnou a stabilnou súčasťou. Pri príležitosti 17. výročia vstupu Slovenska do EÚ to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.

Zobraziť celý článok

JH: „To sú iba reči – prečo potom vlády pod jeho vedením robili tak veľa preto, aby tomu tak bolo? A tiež jeho strana Smer-SD, keďže sa nedá zabudnúť na dôvody, pre ktoré mala pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-doveru-este-nemaju-ale/546261-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Po voľbách

Voľbami sa nič nekončí, ale mnohé začína.

1. októbra 2023
Fakty a argumenty

O víťazovi volieb

a treťom v poradí, ktorý rozhodne o podobe vlády

Fakty a argumenty

O troch slobodách

Je skvelé, že to tak už dnes nie je.

29. septembra 2023
Fakty a argumenty

Jednou vetou

Neschopní a schopní.

28. septembra 2023
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi