HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 10.5.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 10. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo ďalšie uvoľňovanie opatrení, ale aj stranícke škriepky vo vládnej koalícii. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Slovensko prechádza do ružovej fázy, hodiny pre seniorov sa rušia

Zvyšujú sa aj povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach. Naďalej je povolené zaplniť maximálne 50 percent kapacity.

Bratislava 10. mája (TASR) – Slovensko prechádza od pondelka do ružovej fázy COVID automatu. V červených a ružových okresoch to znamená ďalšie uvoľňovanie opatrení, po 21.00 h však naďalej platí zákaz vychádzania. Opatrenia v dvoch bordových okresoch sa nemenia. Na celom území sa zároveň rušia vyhradené hodiny pre seniorov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

Zobraziť celý článok

JH: „Slovensko je na tom lepšie, ale vláda ide opäť meniť Covid automat, lebo jej nevyhovuje. Nie je to voči ľuďom správne a ani fér, podobne ako umelé udržiavanie núdzového stavu.“

Kolíková má odvolávaniu čeliť v pondelok, v utorok bude riadna schôdza

Na programe majú zákonodarcovia aj novelu Trestného poriadku. Tú predložilo hnutie Sme rodina. Upraviť ňou chcú maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby, a to najviac na päť mesiacov.

Bratislava 9. mája (TASR) – Poslancov čakajú počas týždňa dve schôdze Národnej rady (NR) SR. V pondelok (10. 5.) od 10.00 h by sa mala začať mimoriadna schôdza iniciovaná opozíciou. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) má na nej čeliť odvolávaniu. V utorok (11. 5.) by mala pokračovať riadna 28. schôdza parlamentu. Poslanci by mali na nej prerokovať ešte niekoľko bodov schváleného programu.

Zobraziť celý článok

JH: „Je isté, že M. Kolíková nebude parlamentom teraz odvolaná – zdá sa, že koaliční poslanci, ktorí by ju radi videli mimo vlády, pochopili aspoň to, že hlasovať za návrh opozície na odvolanie člena vlády je tabu. Svojim správaním však umožnili niektorým opozičným stranám zosilnieť a vlastnú koalíciu oslabiť.“

Sulík: Ak by Matovič odišiel, ako sa vyhráža, mali by sme menej kríz

Kauza ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) je podľa Sulíka nafúknutá. Zopakoval, že jeho strana za ňou stojí.

Bratislava 9. mája (TASR) – Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala. Predseda strany a vicepremiér Richard Sulík to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo, v ktorej diskutoval s podpredsedom parlamentu Jurajom Blanárom (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „To predsa nie je žiadna novinka rovnako ako to, že ak by odišiel aj R. Sulík, tiež by mala koalícia menej kríz. A ak by odišli aj členovia vlády podozriví z plagiátorstva, bolo ich ešte menej. Toto je naďalej koalícia a vláda konfliktov, nie správnych riešení.“

Hlas-SD: I. Matovič nepredstavil žiadnu daňovo-odvodovú reformu

Podľa Matoviča základnými piliermi daňovej a odvodovej reformy budú férové dane, jedna daň a jeden odvod, ako aj 200 eur mesačne na dieťa. Reforma bude podľa jeho slov výrazne prorodinná.

Bratislava 5. mája (TASR) – Minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) išiel predstaviť daňovo-odvodovú reformu, no žiadnu nepredstavil. Uviedla to v reakcii na Matovičovu tlačovú besedu hovorkyňa mimoparlamentnej strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.

Zobraziť celý článok

JH: „Na tom sa zhodne každý – možno okrem I. Matoviča –  ale treba priznať, že strana Hlas-SD, ktorá je dcérskou spoločnosťou Smeru-SD o reformách vie naozaj veľmi veľa: hlavne vďaka nim je totiž po ich desaťročnom vládnutí krajina v takom žalostnom stave.“

Smer-SD: Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery

Strana považuje tento sviatok za dôležitý a bude sa k nemu vždy hlásiť.

Bratislava 8. mája (TASR) – Rusofóbia vo vládnej koalícii nadobudla obludné rozmery a Rusko je absurdne obviňované z rozpútania druhej svetovej vojny. Pri príležitosti sobotného Dňa víťazstva nad fašizmom to na sociálnej sieti uviedol opozičný Smer-SD.

Zobraziť celý článok

JH: „Smer-SD vie vždy a všetko najlepšie. A ak náhodou nie, potom platí opak – vie všetko najlepšie a vždy. Je však len otázkou času, kedy sa sám stane súčasťou histórie a vôbec to nebude absurdné.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-koalicia-konfliktov/547829-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi