HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 27.11.2018

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Autor Teraz.sk

Bratislava 27. novembra (Teraz.sk) – Tento týždeň rezonovala roztržka v Azovskom mori, hystéria okolo paktu o migrácii, ale aj rozumná dohoda o brexite. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Kiska: Zvyšovanie napätia v Azovskom mori je neakceptovateľné

Podľa prezidenta SR je nevyhnutné zastaviť eskaláciu, zdržať sa agresívnych krokov a upokojiť situáciu.

Bratislava 26. novembra (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska považuje zvyšovanie napätia na okupovanom Kryme a v Azovskom mori za neakceptovateľné. V reakcii na zajatie troch ukrajinských lodí Ruskom to napísal prezidentov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan. Podľa prezidenta je nevyhnutné zastaviť eskaláciu, zdržať sa agresívnych krokov a upokojiť situáciu.“Slovenská republika neuznáva nelegálnu anexiu Krymu a podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach,“ pripomenul prezidentov poradca.

Zobraziť celý článok

JH: „Pri všetkej úcte k funkcii prezidenta, dôležitejšie ako stanovisko hlavy štátu je vyjadrenie ministerstva zahraničných vecí.  Z hľadiska vecného aj obsahového. Ministerstvo totiž Rusko nielen pokarhalo, ale aj vyzvalo na rešpektovanie medzinárodného práva.“

Premiér: Ak by účasť v Marrákeši znamenala podporu paktu, nejdeme tam

Pellegrini tiež informoval, že požiada ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka spolu so štátnym tajomníkom Lukášom Parizekom z SNS o analýzu k účasti či neúčasti Slovenska v Marrákeši.

Slovenská republika v žiadnom prípade nepodporí Globálny pakt OSN o migrácii. V prípade, že by účasť Slovenska na rokovaniach o pakte na budúci mesiac v Marrákeši na hocijakej úrovni – ministerskej alebo inej – znamenala automaticky prihlásenie sa k paktu, za SR sa na rokovaní nikto nezúčastní. Po mimoriadnom summite EÚ v Bruseli to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predseda vlády chce analýzu o tom, či by účasť na rokovaní v Marrákeši Slovensko k niečomu zaväzovala.“Slovensko má problém so znením paktu OSN, ako je dnes navrhnutý. Slovensko si nemyslí, že neexistuje rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Ekonomickú migráciu považujeme za nelegálnu, škodlivú a za bezpečnostné riziko,“ uviedol Pellegrini s tým, že Slovensko s paktom nebude súhlasiť. „Ak by účasť akéhokoľvek zástupcu SR mala znamenať automaticky prihlásenie sa k Marrákešskému protokolu, tak sa nikto, vrátane ministra, na zasadnutí v Marrákeši za SR nezúčastní,“ doplnil.

Zobraziť celý článok

JH: „Slovensko by malo vystúpiť z OSN, inak sa už ani nedá reagovať na hystériu, ktorú okolo uvedeného paktu vyvolali straníci naprieč celým politickým spektrom. A to ešte nepoznajú text paktu o utečencoch.“

Súdna rada zvolila M. Kučeru za kandidáta Všeobecného súdu EÚ

Okrem Kučeru sa o post sudcu Všeobecného súdu EÚ uchádzal aj bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák.

Bratislava 26. novembra (TASR) – V poradí štvrtým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu by sa mal stať právnik Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu Michal Kučera. V tajnej voľbe ho na pondelkovom zasadnutí zvolila Súdna rada, Kučeru podporilo desať z celkovo 15 prítomných členov. Kandidatúru ešte musí odsúhlasiť vláda.

Zobraziť celý článok

JH: „Nie je známy dôvod, pre ktorý by vláda kandidáta mala zablokovať. Či ho zablokuje poradný výbor, zatiaľ nevedno, nedá sa to však vylúčiť. Rovnako ako to, že bude možno blokovať kandidáta dovtedy, kým ním nebude J. Mazák.“

Mimoriadna schôdza sa skončila, opozícia s odvolaním Danka neuspela

Prečítajte si, ako prebiehala mimoriadna schôdza NR SR, na ktorej sa opozícia pokúsila odvolať predsedu parlamentu z funkcie.

Bratislava 21. novembra (TASR) – Opozícia sa pokúšala odvolať z funkcie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka. Aktuálna 37. schôdza je otvorená a poslanci môžu diskutovať. O Dankovom osude rozhodne tajné hlasovanie. Prečítajte si, ako celá schôdza prebiehala.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to len pre pevné nervy, určite nie pre chorých na srdce.“

Viac na: http://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-vojnovy-stav-u-susedov/363633-clanok.html

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Ústavní žongléri

Vyhral každý, spokojný s rozhodnutím je Ústavný súd aj politickí aktéri. Prehrala iba Ústava. Veď je to len papier.

1. marca 2024
Fakty a argumenty

Všetko je tajné

Kruciálna otázka znie inak ako na zmeny v štatúte.

28. februára 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Obštrukcia a zákon.

26. februára 2024
Kaviareň

O omyle poslankýň

a podaniach na Ústavnom súde

24. februára 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi