HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 17.5.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 17. mája (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo podanie na ústavný súdu v súvislosti s referendom, ale aj škriepky vo vládnej koalícii v súvislosti s väzbou. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VIDEO: Prezidentka sa s referendom obráti na Ústavný súd

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585.000 ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v Prezidentskom paláci 3. mája.

Bratislava 12. mája (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR obráti s otázkami na Ústavný súd SR. Zaujíma ju, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Oznámila to v stredu s tým, že podmienka minimálneho počtu podpisov bola splnená.

Zobraziť celý článok

JH: „Hlava štátu sa môže v tomto prípade obrátiť na ústavný súd iba vtedy, ak má pochybnosti. Prezidentka Z. Čaputová ich nepochybne má a veľké, keďže súdu navrhuje, aby bral vec alternatívne.“ 

VIDEO: Núdzový stav sa končí uplynutím 14. mája

Sľúbili sme, že núdzový stav nebude trvať ani o minútu dlhšie, ako to bude potrebné, a to sme dodržali, uviedol premiér Eduard Heger.

Bratislava 14. mája (TASR) – Núdzový stav na Slovensku sa skončí uplynutím 14. mája. Rozhodla o tom v piatok vláda. Mimoriadna situácia vyhlásená 11. marca trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu.

Zobraziť celý článok

JH: „Núdzový stav trval omnoho dlhšie ako to bolo potrebné. Dostatočne na to poukazuje aj rýchlosť, s akou sa ho vláda so značnou podporou prezidentky Z. Čaputovej napokon rozhodla zrušiť – počas jedného dňa.“

Vláda schválila aktualizovaný COVID automat

Zmierňujú sa obmedzenia pri konaní verejných bohoslužieb, návštev fitnes, wellness, kúpeľov a akvaparkov, kde sa navyšuje doterajší limit návštevníkov.

Bratislava 12. mája (TASR) – Vláda v stredu schválila aktualizáciu COVID automatu. Reaguje na nové poznatky, ako aj prítomnosť nových infekčnejších variantov nového koronavírusu. Dokument upravujúci protipandemické pravidlá na národnej i regionálnej úrovni má platiť od 17. mája. Jeho súčasťou je aj osem rezortných semaforov a národná testovacia stratégia.

Zobraziť celý článok

JH: „Je možné, že ďalší Covid automat reaguje na nové poznatky, ale zdá sa, že skôr reaguje na nástup nového ministra zdravotníctva. Tak či onak, starý či nový, spoločné majú to, že v nich prevláda chaos a zmätok.“

Remišová odmieta, že príspevok 333 eur bude iba pre neprispôsobivých

Pomôže rodinám, kde napríklad obaja rodičia prišli počas pandémie o prácu, uviedla v relácii RTVS O 5 minút 12.

Bratislava 16. mája (TASR) – Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) si nemyslí, že by vládou schválený príspevok 333 eur na dieťa pre rodiny v hmotnej núdzi bol zameraný na neprispôsobivých občanov. Pomôže rodinám, kde napríklad obaja rodičia prišli počas pandémie o prácu, uviedla v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Ladislava Kamenického (Smer-SD) by mala byť podpora rodín zo strany vlády adresnejšia.

Zobraziť celý článok

JH: „Možno usudzovať, že ak by opozícia neprišla s návrhom na pomoc všetkým deťom v sume 300 eur, ani koalícia by neprišla s návrhom na 333 eur pre  deti rodín v hmotnej núdzi. Keď neprší, nech aspoň kvapká.“

Nastavenie kolúznej väzby treba zmeniť, zhodli sa Krajniak a Richter

Krajniak upozornil, že nevyhnutnosť revidovať podmienky nastavenia kolúznej väzby posilňuje aj nález Ústavného súdu v prípade advokáta Martina R.

Bratislava 16. mája (TASR) – Súčasné podmienky kolúznej väzby sa musia zmeniť. V diskusnej relácii TA3 V politike sa na tom zhodli minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a jeho predchodca na poste šéfa rezortu práce, podpredseda Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci Ján Richter (Smer-SD).

Zobraziť celý článok

JH: „Ak niekto ešte pochybuje, ako sa uvaľuje väzba, mal by si prečítať čerstvý nález ústavného súdu – ak vo väzobných rozhodnutiach súdov nie sú uvedené mená osôb, ktoré ešte neboli vypočuté, nie je v nich uvedený žiadny konkrétny dôvod kolúznej väzby, potom dôvody kolúznej väzby neexistujú.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-kladivo-ustavneho-sudu/549505-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwSpr%25C3%25A1vy%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi