HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 28.6.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 28. júna (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovala tragédia v Česku, ale pokračovali aj spory o očkovanie a referendum. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Prezidentka: Nečakajte, prosím, na príchod tretej vlny

Úroveň zaočkovanosti na Slovensku je jedna z najnižších v rámci krajín Európskej únie.

Bratislava 23. júna (TASR/Teraz.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala ľudí na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Nemali by s ním váhať a mali by tak urobiť v letných mesiacoch. Odmieta spochybňovanie očkovania. Zároveň žiada politikov, aby sa správali zodpovedne.

Zobraziť celý článok

JH: „Je právom prezidentky Z. Čaputovej odmietať spochybňovanie očkovania rovnako, ako je právom iných ho spochybňovať a odmietať. Každý si má spočítať plusy a mínusy sám – aj o tom je sloboda a zodpovednosť v otvorenej spoločnosti.“

Fico: Prezidentka chcela pomôcť koalícii, keď sa obrátila na ÚS

Fico vníma vo vyjadreniach Čaputovej schizofréniu. Hlava štátu podľa neho povedala, že ako občianka je v prospech konania referenda. Zároveň sa však obrátila na Ústavný súd.

Bratislava 27. júna (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová chcela pomôcť vládnej koalícii, keď sa pre referendovú otázku o predčasných voľbách obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR. Uviedol to predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico na nedeľnej tlačovej konferencii. Zároveň nespochybnil právo hlavy štátu, aby sa obrátila na ÚS.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Fico si ako obvykle vymýšľa – podaním na ústavný súd vo veci referenda hlava štátu nepomáha iba vládnej koalícii, ale pomáha aj R. Ficovi a všetkým ostatným zistiť, či je podľa tohto súdu referendum o predčasných voľbách v súlade s ústavou alebo nie.“

Matovič kritizuje ministra zdravotníctva za zaostávanie v očkovaní

Zo strany Lengvarského očakával masívnejšiu kampaň k ruskej vakcíne Sputnik.

Bratislava 26. júna (TASR) – Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) kritizuje ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) za to, že Slovensko zaostáva v očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Dáva mu však šancu na to, aby ukázal, že dokáže ľudí nabudiť k tomu, aby sa dali zaočkovať. Uviedol to v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smeru-SD Juraj Blanár na margo ministra zdravotníctva poznamenal, že nevidí žiadnu zmenu.

Zobraziť celý článok

JH: „Kritika ministra zdravotníctva I. Matovičom je súčasne kritikou I. Matoviča. Ministra totiž do vlády nominovalo hnutie OĽaNO-Nova-Kresťanská únia-Zmena zdola, ktorého predsedom bol, je a zostáva – I. Matovič.“

Sulík vylúčil, že by v budúcej vláde sedel s I. Matovičom

Nezaradený poslanec Richard Raši pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD jednoznačne nepovedal, či by uprednostnil vládu so Smerom-SD a SaS.

Bratislava 27. júna (TASR) – Minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík vylúčil, že by v budúcej vláde sedel s predsedom hnutia OĽANO Igorom Matovičom (OĽANO). Nezaradený poslanec Richard Raši pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD jednoznačne nepovedal, či by uprednostnil vládu so Smerom-SD a SaS. Rozhodnú o tom podľa neho voliči. Obaja to uviedli v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Sulík už toho nasľuboval veľa, takže sa mu neoddá veriť. Koniec-koncov, s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou to nebude on, kto bude po voľbách rozdávať karty a vyberať si koaličných partnerov, ale bude sa môcť k niekomu iba pridať.“

Hlas-SD má ambíciu byť hlavným vyzývateľom súčasnej vládnej koalície

Vyhlásil to jej predseda Peter Pellegrini na sobotňajšom sneme v Nitre, na ktorom sa zúčastňuje približne 380 delegátov.

Nitra 26. júna (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD má ambíciu byť hlavným vyzývateľom súčasnej vládnej koalície v predčasných alebo riadnych parlamentných voľbách. Vyhlásil to jej predseda Peter Pellegrini vo svojom otváracom vystúpení na sobotňajšom sneme v Nitre, na ktorom sa zúčastňuje približne 380 delegátov.

Zobraziť celý článok

JH: „Bude to znieť možno čudne, ale hlavným vyzývateľom vládnej koalície vo voľbách bude I. Matovič, ktorý o tom – a na rozdiel od P. Pellegrinho – iba nerozpráva, ale už tak aj koná.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-i-matovic-kritizuje-i-m/559407-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

17. júna 2024
Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi