HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 12.7.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 12. júla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo hlavne rozhodnutie ústavného súdu o zákaze referenda, ale tiež chaos na hraniciach. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Ústavný súd: Navrhovaná referendová otázka nie je v súlade s ústavou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou.

Bratislava 7. júla (TASR) – Otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR nie je v súlade s ústavou. Po neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu (ÚS) SR o tom v stredu informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Zobraziť celý článok

JH: „Rozhodnutie ústavného súdu treba vziať na vedomie, ale rešpektovať sa nedá. Súd pod vedením I. Fiačana prejavil rovnaký aktivizmus a kreativitu ako súd pod vedením I. Macejkovej, ktorý sa tiež správal ako ústavodarca, a nie ako súd.“

Prezidentka by vyhlásila referendum, ak by došlo k zmene Ústavy SR

Prezidentka pripomenula, že poslanci môžu kedykoľvek rozhodnúť o konaní predčasných volieb.

Bratislava 7. júla (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná rada SR rozhodla o zmene Ústavy SR a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Na stredajšej tlačovej besede to označila za jedno z možných riešení po rozhodnutí ÚS SR, podľa ktorého je navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR protiústavná.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by bolo to či ono, je to šuma-fuk, lebo to nie je. Hlave štátu takéto vyjadrenia vôbec nesvedčia. Ľud má právo konať aj bez prosenia sa parlamentu, keďže je zdrojom všetkej moci. Alternatívou by bolo napríklad aj zrušenie ústavného súdu alebo nie?

Narýchlo meniť základný zákon štátu považuje Sulík za nesprávne

Zmeny v Ústave SR aj v otázkach referenda sa majú robiť uvážlivo a odborne, uviedol líder strany SaS.

Bratislava 9. júla (TASR) – Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík nepovažuje za správne narýchlo a chaoticky meniť Ústavu SR v súvislosti s referendom o predčasných voľbách. Jeho stanovisko TASR poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák. Strana je podľa jeho slov proti takýmto chaotickým zmenám, ktoré chcú „narýchlo a bez odbornej diskusie“ presadiť niektorí politici.

Zobraziť celý článok

JH: „Väčšina zmien v ústave a tiež ústava samotná sa riešili narýchlo a bez odbornej diskusie a to aj s prispením SaS. Postoje politických strán k súdom zakázanému referendu – ústava zakazuje referendum iba v štyroch oblastiach – si však treba aspoň do najbližších volieb zapamätať.“

Heger: V súvislosti s novými variantmi je dôležité ďalej očkovať

Premiéri Česka, Maďarska, Poľska, Slovenska a Slovinska sa okrem pandémie venovali taktiež slovinskému predsedníctvu v Rade Európskej únie.

Ľubľana 9. júla (TASR) – Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky a Slovinska sa na piatkovom rokovaní v Ľubľane zhodli, že súvislosti s novými variantmi koronavírusu je mimoriadne dôležité zvyšovať mieru zaočkovanosti obyvateľov. Uviedol to po rokovaní premiér SR Eduard Heger.

Zobraziť celý článok

JH: „To je presné vyjadrenie – očkovanie je naozaj dôležité v súvislosti s koronavírusom. Otázne však zostáva, aké sú následky tohto očkovania v súvislosti s inými zdravotnými neduhmi, komplikáciami a chorobami.“

VIDEO: Pred Úradom vlády ľudia protestujú proti opatreniam i očkovaniu

Na proteste, ktorý podporili aj niektorí politici, zazneli tiež viaceré vulgarizmy a expresívne vyjadrenia na adresu prezidentky SR Zuzany Čaputovej i niektorých koaličných politikov či odborníkov.

Bratislava 10. júla (TASR) – Tisícky nespokojných ľudí prišli v sobotu na Námestie slobody v Bratislave, aby vyjadrili svoj nesúhlas s opatreniami vlády v boji s pandémiou nového koronavírusu. Pred Úradom vlády SR protestovali proti očkovaniu a zotročovaniu Slovenska. Vyzvali na okamžité zastavenie podľa nich nebezpečného očkovania, najmä detí.

Zobraziť celý článok

JH: „Spolu s protestmi na hraniciach je aj to dôsledok rozhodnutia ústavného súdu o zákaze referenda. Vláda nemá autoritu, rozhodnutia štátnych orgánov sú chaotické, zmätočné a zbytočne komplikujúce život ľuďom. Pokojný protest je v takom ovzduší vlastne super.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-sud-rozhodol/562335-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi