Týždeň v skratke
To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.
Bratislava 26. júla (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovalo hlavne rokovanie parlamentu, ale do ulíc začal chodiť už aj dav. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.
Premiér verí, že dôvera ľudí vo vládu sa vráti, keď pocítia výsledky
Ľudia sú poznačení koronakrízou, najmä úpadkom sociálneho kontaktu, konštatuje Heger. Tvrdí, že rozdelená spoločnosť nie je iba slovenským fenoménom, ale deje sa aj v iných krajinách.
Bratislava 23. júla (TASR) – Premiér Eduard Heger (OĽANO) verí, že dôvera ľudí vo vládu sa navráti po tom, ako pocítia výsledky v školstve, zdravotníctve či životnom prostredí. Uviedol to v rozhovore pre TASR.
JH: „Zrejme áno, hoci nejde iba o uvedené oblasti. Otázkou však je, za ktorej vlády to tak aj bude. S pravdepodobnosťou – hraničiacou s istotou – totiž možno konštatovať, že počas vlády E. Hegera k tomu nepríde. Žiaľ.“
Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím
Pre tých, ktorí sa nechcú zaočkovať, je podľa Kolíkovej potrebné prijať isté opatrenia na ochranu spoločnosti. Tam je preto nejaká miera testu nevyhnutná, poznamenala.
Bratislava 25. júla (TASR) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo „fiaskom“. „Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami,“ uviedla ministerka pre TASR.
JH: „Je prirodzené, že ministerka spravodlivosti v novele problém nevidí, keďže ju predložila do parlamentu vláda – opak by znel čudne. Lenže to, že M. Kolíková žiadny problém v novele nevidí, automaticky neznamená, že v nej nie je.“
Smer-SD sa so zákonom o COVID preukazoch obráti na Ústavný súd
Návrh zákona je diskriminačný a porušuje základné ľudské práva ľudí, ktorí sa rozhodnú nezaočkovať, povedal Fico.
Bratislava 24. júla (TASR) – Opozičný Smer-SD sa s novelou zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri opatreniach, obráti na Ústavný súd (ÚS) SR . Urobí tak po jej schválení Národnou radou (NR) SR. Novelu označuje za diskriminačnú. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico v parlamente. Dodal, že strana požiada o pozastavenie účinnosti novely aj o jej vyhlásenie za protiústavnú. Na ÚS sa chce Smer-SD obrátiť ešte nadchádzajúci týždeň.
JH: „Je právom skupiny poslancov podávať návrhy na ústavný súd a je povinnosťou ústavného súdu sa ním zaoberať. Ak by ústavný súd konečne vybavil podanie generálneho prokurátora vo veci právomocí hlavného hygienika, bolo by to vhodnejšie aj lepšie, keďže ďalšie podanie v tejto veci by už ani nemusel dostávať.“
Polícia vytláčala protestujúcich spred parlamentu
Pred budovou parlamentu v hlavnom meste sa v piatok ráno zišli stovky nespokojných občanov.
Bratislava 23. júla (TASR) – Desiatky policajných ťažkoodencov začali postupne vytláčať protestujúci dav spred vstupu do Národnej rady SR v Bratislave smerom k ochrannej zóne pod schody vedúce k parlamentu. Zatiaľ sa to zaobišlo bez väčších incidentov. Demonštranti kričia heslá ako „gestapo“, v proteste chcú pokračovať.
JH: „Každé násilie je potrebné odsúdiť, keďže prejaviť názor sa dá aj inak a lepšie. Na druhej strane, aj toto je zodpovednosť ústavného súdu, ktorý vzal ľuďom možnosť prejaviť slušný nesúhlas hlasovaním v referendových miestnostiach, čím ich vyhnal do ulíc.“
Hlas-SD chce preplácať testy potrebné pre digitálne COVID preukazy
V prípade príchodu na Slovensko je prekonanie ochorenia COVID-19 možné okrem predloženia digitálneho preukazu dokladovať aj potvrdením od lekára o prekonaní COVID-19 vrátane jeho skenu.
Bratislava 20. júla (TASR) – Predstavitelia mimoparlamentného Hlasu-SD vyzvali vládu umožniť preplácanie PCR testov alebo testov na protilátky občanom, ktorí boli pozitívne testovaní antigénovým testom. Občania, ktorým nákazu potvrdili len prostredníctvom antigénového testovania, nemajú právo na digitálny COVID preukaz EÚ.
JH: „Digitálny Covid preukaz únie antigénové testy neuznáva a dôvodom je to, že krajiny EÚ neuznávali ani celoplošné povinné testovanie týmito testami. Možno to vnímať aj tak, že ich neuznanie je definitívnou bodkou za antigénovými testami – boli drahé, zbytočné a nanič.“