HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 20.9.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 20. septembra (Teraz.sk) – Po odchode pápeža Františka sa stranícky a politický život okamžite vrátil do starých koľají. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Verím, že nikto z koalície nebude brániť očiste v polícii

Heger vo štvrtok zdôraznil, že na vzniku skupiny je v koalícii zhoda, na tlačovej konferencii pri ňom stáli viacerí koaliční partneri vrátane podpredsedu Sme rodina a ministra práce Milana Krajniaka.

Bratislava 17. septembra (TASR) – Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) verí, že žiadny koaličný partner „nebude nevyhnutnej očiste polície, prokuratúry a súdnictva akokoľvek brániť“. Vyhlásil to prostredníctvom krátkej videonahrávky.

Zobraziť celý článok

JH: „Situácia vo vládnej koalícii zrejme ďalej hustne, keď premiér E. Heger považuje za potrebné také niečo verejne vyhlásiť. Znamená to totiž, že už hľadá podporu viac vo verejnosti, ako u koaličných partnerov.“

Kollár: Podporujem očistu spoločnosti, ale nech sa deje zákonne

Kollár odmieta, aby existovala skupinka s rozviazanými rukami, ktorá si bude rozhodovať, koho zavrie a koho nie.

Bratislava 19. septembra (TASR) – Hnutie Sme rodina podporuje vládny program očisty spoločnosti, ale musí sa to diať zákonným spôsobom. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Ak chce líder OĽANO Igor Matovič vládnuť bez Sme rodina, budú sa o tom podľa Kollára rozprávať na koaličnej rade. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini teraz nechce riešiť povolebnú spoluprácu, keď sa ešte neblížia voľby. Reagoval tak na ponuku šéfa Smeru-SD Roberta Fica o spájaní.

Zobraziť celý článok

JH: „To je iba napínanie politických svalov. Vec sa má tak, že bez následkov I. Matovič nemá na to, aby z koalície vypudil B. Kollára a B. Kollár nemá na to, aby z nej vyhodil I. Matoviča. R. Sulík vládu nepoloží za žiadnu cenu a V. Remišová ju položiť nemôže ani keby chcela.“

Raši: Hlas-SD vylučuje predvolebnú spoluprácu so Smerom-SD

Hlas do volieb neplánuje žiadnu koalíciu s nikým a chceme ísť do volieb ako samostatná strana, uviedol podpredseda Hlasu-SD Richard Raši.

Bratislava 19. septembra (TASR) – Mimoparlamentný Hlas-SD vylučuje predvolebnú spoluprácu s opozičným Smerom-SD, rovnako tak predvolebné rokovania o povolebnej situácii. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol podpredseda Hlasu-SD Richard Raši. Reagoval tak na sobotnú (18. 9.) výzvu šéfa Smeru-SD Roberta Fica na spoluprácu.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Raši to opäť poplietol – výzva R. Fica a jeho Smeru-SD nebola totiž adresovaná predstaviteľom Hlasu-SD, ale ich voličom. Je v tom rozdiel.“

Smer-SD opätovne podal návrh na odvolanie ministra vnútra R. Mikulca

Opozícia Mikulcovi pri pokusoch o jeho odvolanie vyčíta situáciu v rezorte a polícii, podozrenia z poberania úplatkov i to, že sa mal údajne stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov.

Bratislava 17. septembra (TASR) – Opozičný Smer-SD podal v piatok opätovný návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO). Zároveň sťahuje svoje tri návrhy na jeho odvolanie, ktoré sa z leta presunuli na záver aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf Smeru-SD Robert Fico. Kritizuje, že parlament dlhodobo bojkotuje a odkladá návrhy na odvolanie Mikulca. Podľa rokovacieho poriadku musí byť mimoriadna schôdza o odvolávaní Mikulca zvolaná do siedmich dní.

Zobraziť celý článok

JH: „R. Ficovi to preferenčne pomáha a vládnej koalícii preferenčne škodí, tak prečo by to R. Fico nerobil, keď mu to koalícia robiť umožňuje? Platí to vo všeobecnosti – sila opozície je daná slabosťou koalície.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-napinanie-svalov/577933-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi