HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 27.9.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 27. septembra (Teraz.sk) – Počas týždňa opäť prepukli spory vo vládnej koalícii o ovládnutie bezpečnostných zložiek a opäť začal útočiť vírus. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: B. Kollár neúčasťou v pracovnej skupine nedodržal dohodu

Šéf vládneho kabinetu zdôraznil, že preskúmanie zúženia sporného paragrafu 363 Trestného poriadku vyplýva z programového vyhlásenia vlády.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) neúčasťou v pracovnej skupine pre obnovu dôvery v právny štát nedodržal dohodu. Počas nedeľnej diskusnej relácie TV Markíza Na telo to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

Zobraziť celý článok

JH: „Je to vec interpretácie – predsedu parlamentu a premiéra –  ale bez ohľadu na to, nepôsobí navonok vôbec dobre, keď sú tieto interpretácie rôzne. Je však všeobecne známe, že politici sa správajú rozumne až potom, ako vyčerpali všetky ostatné možnosti.“

Lengvarský pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení

Minister zdravotníctva vyhlásil, že antiočkovacia kampaň stále naberá na sile.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Naznačil to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Tvrdí, že zatiaľ nie je politická vôľa na zavedenie povinného očkovania, pričom za otázny vidí spôsob jeho vynucovania.

Zobraziť celý článok

JH: „Nielen pripúšťa, ale sa v tom aj činí, pričom zodpovednosť sa snaží hádzať na hlavy iným. Dôkazom môže byť – ale nielen – jeho vyjadrenie, že slobodu pohybu by mali obmedzovať samosprávy, čo si netrúfol urobiť ani V. Mečiar.“

Kolíková: Prípadné zavedenie povinného očkovania je politická otázka

Do stretu s ústavou by sa mohlo dostať vymedzenie tejto povinnosti na základe veku či profesie.

Bratislava 22. septembra (TASR) – Prípadné zavedenie povinného očkovania považuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova za politickú otázku. Z právneho hľadiska v tom nevidí problém. Novinárom o tom hovorila počas stredajšieho rokovania vlády.

Zobraziť celý článok

JH: „Je to názor M. Kolíkovej, smutné je, že aj ministerky spravodlivosti. Pretože zavedenie povinného očkovania skúšobnými vakcínami, je hlavne právny problém. Podobne ako s vyhláškami hygienikov, o ktorých s rozhodnutím ústavný súd stále otáľa a mešká.“

Plénum odmietlo Pellegriniho deklaráciu k referendu

Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia.

Bratislava 23. septembra (TASR) – Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo návrh uznesenia nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho k Deklarácii 1. septembra. Tá hovorí o referende za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov.

Zobraziť celý článok

JH: „Nedá sa podporiť deklarácia k niečomu, čo neexistuje – štátna moc už totiž nepochádza od občanov. Presnejšie, pochádza od občanov, ale iba vtedy, ak s tým súhlasia aj poslanci – tak aspoň znie v praxi nedávne rozhodnutie ústavného súdu.“ 

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-otalanie-sudu/579472-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BArticle%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_6h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Opravy na entú

Dôvod, pre ktorý sa koalícia rozhodla – alebo bola prinútená – opätovne novelizovať Trestný zákon, je priamo uvedený v paragrafe.

12. júla 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Návrat premiéra.

10. júla 2024
Fakty a argumenty

Doživotná renta? Ale no

Aj prezident P. Pellegrini je kontrolovateľný.

27. júna 2024
Fakty a argumenty

Parlamentné manévre

Tzv. lex atentát, nemá s atentátom na premiéra R. Fica v podstate nič spoločné.

24. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi