HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 4.10.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 4. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval hlavne koronavírus, ale pokračovali aj volebné sľuby a prekáračky politických strán. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

 

Prezidentka: Slovensko treba vyviesť z krízy, s nenávisťou to nepôjde

Najdôležitejšia je podľa hlavy štátu stabilná vláda. O tej sa však aktuálne podľa jej slov hovoriť nedá.

Bratislava 3. októbra (TASR) – Slovensko treba vyviesť z krízy, s nenávisťou to nepôjde. V nedeľnej politickej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Stretnutia s opozičnými predstaviteľmi považuje za užitočné. Predčasné voľby považuje za jednu z možností pre Slovensko.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak by sa slová pani prezidentky mali brať vážne – a to by sa mali – potom ide o jej vyslovenie nedôvery E. Hegerovi. Ten predsa už po nástupe do funkcie premiéra oznámil, že jeho prioritou bude stabilná vláda a odvtedy to niekoľko krát aj zopakoval.“

Reakcie opozície na prezidentkinu správu o stave republiky

Fico nesúhlasí s tým, že tieto emócie sú dôsledkom pandémie.

Bratislava 28. septembra (TASR) – Vystúpenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej so správou o stave SR v pléne Národnej rady (NR) SR potvrdilo, že hlava štátu je predstaviteľkou koalície. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico. Prezidentka podľa neho opomenula zodpovednosť súčasnej vlády za dôsledky pandémie na životoch ľudí. Prekvapilo ho, že sa nevenovala stavu verejných financií. Vyčíta jej i výroky, že strach či hnev sú dôsledkom pandémie a že otázku referenda o predčasných voľbách má vyriešiť parlament. Za zarážajúce označil, že vystúpenie využila na propagáciu očkovania.

Zobraziť celý článok

JH: „Možno sa spoľahnúť na to, že keď niečo prezidentka Z. Čaputová vyhlási alebo povie, R. Fico to spakruky skritizuje. Iba preto, aby to skritizoval, hlbší zmysel je v tom hľadať márne. Je to taký tieňový prezident, premiér aj predseda parlamentu v jednom.“

Premiér E. Heger: Situáciou okolo energií sa vláda dôkladne zaoberá

Premiér považuje preto za mimoriadne bezohľadné voči občanom, keď sa opozícia snaží z tejto témy vytĺkať politický kapitál.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Situáciou okolo energií sa vláda dôkladne zaoberá a má ju pod kontrolou. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) po stretnutí s ministrom hospodárstva a predsedom regulačného úradu.

Zobraziť celý článok

JH: „Výborne, treba si to zapamätať, i keď vecí, ktorými sa vláda dôkladne zaoberá a má ich zároveň aj pod kontrolou, nie je tak veľa.“

Nové prerozdelenie nemocníc zverejní rezort zdravotníctva neskôr

Reformu predloží šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) na stredajšie (29. 9.) rokovanie vlády.

Bratislava 28. septembra (TASR) – Nové prerozdelenie nemocníc v súvislosti s ich plánovanou reformou zverejní Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neskôr. V utorok na to upozornila Asociácia nemocníc Slovenska. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Termín uvedenia reformy do praxe ostáva zachovaný, a to rok 2024.

Zobraziť celý článok

JH: „Ministerstvo zdravotníctva pred ľuďmi tají ako budú nemocnice prerozdelené, a to nie je od neho vôbec pekné ani slušné. Umožňuje tým aj špekulácie, že práve prerozdelenie je dôvodom pre Sme rodina, aby s reformou nesúhlasilo.“

Lipšic vníma prepustenie vyšetrovateľov NAKA z väzby ako kľúčové

Krajský súd v Bratislave prepustil v piatok z väzby dočasne povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby Petra Sch. a štyroch vyšetrovateľov NAKA. Podľa súdu je ich trestné stíhanie neopodstatnené.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic považuje piatkové rozhodnutie krajského súdu, ktorý prepustil z väzby štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, za kľúčové. Potvrdilo sa podľa neho, že boli stíhaní neopodstatnene a žiadneho trestného činu sa nedopustili.

Zobraziť celý článok

JH: „To je v poriadku, iní ľudia zase vnímali ako kľúčové ich zadržanie.  Vrátane sudcu, ktorý ich do väzby posadil.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-kritika-premiera/581192-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwPublicistika%253BPublicistika%253BNaj%25C4%258D%25C3%25ADtanej%25C5%25A1ie%2520%253Btab-last_24h

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

 Rozlúčka

Kontrolná otázka znie: zanecháva za sebou Z. Čaputová naozaj slušnejšie Slovensko než aké prevzala?

14. júna 2024
Fakty a argumenty

Vládni žongléri

Ústavný problém môže mať koalícia presne tam, kde ho mať vôbec nechce – v zákone o STVR.

11. júna 2024
Fakty a argumenty

Povysávané

Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, načim sa vrátiť do reality na Slovensku.

10. júna 2024
Fakty a argumenty

O eurovoľbách

víťazoch a porazených

Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi