HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 25.10.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 25. októbra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonovali hlavne spory vo vládnej koalícii o reformy, ale aj problémy so stúpajúcimi cenami energií. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

Premiér: Ak by reformy neprešli, bol by to výsmech občanom do tváre

Reforma súdnej mapy má priniesť zväčšenie obvodov, aby boli rozhodnutia súdov rýchle, spravodlivé a zrozumiteľné, hovorí premiér. Priznal, že v komunikácii reforiem vláda zaostáva.

Bratislava 23. októbra (TASR) – Reformy nemôžu neprejsť, keďže boli definované v programovom vyhlásení vlády (PVV). Ak parlament podporil program vlády a napokon reformy neodhlasuje, bol by to výsmech občanom do tváre. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). Reformy sú podľa neho pripravené, jedinou prekážkou je politická vôľa, ktorú zatiaľ nedeklaruje hnutie Sme rodina. Heger tiež potvrdil, že núdzový stav sa zavádzať nebude. Uznal, že kontrola opatrení zo strany polície napríklad v regiónoch zlyháva.

Zobraziť celý článok

JH: „Je vhodné si výrok premiéra o tom, že reformy nemôžu neprejsť a že by to bol výsmech do tváre občanov, zapamätať. Je to totiž E. Heger, ktorého úlohou je nájsť politickú dohodu a podporu na ich presadenie, a nie sa na koaličného partnera verejne sťažovať.“

Remišová: Navrhovaná súdna mapa je nedostatočná, strana ju nepodporí

Vicepremiérka tiež podotkla, že ak chceme Slovensko posunúť vpred, krajina reformy potrebuje, a to aj v oblasti zdravotníctva.

Bratislava 24. októbra (TASR) – Aktuálne navrhovaná súdna mapa je nedostatočná a strana Za ľudí za ňu nebude hlasovať. Nerieši najväčšie problémy v súdnictve. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásila líderka strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

Zobraziť celý článok

JH: „Strana Za ľudí, pokiaľ ju bude viesť V. Remišová, nepodporí zo zásady nič zásadné z dielne ministerky spravodlivosti M. Kolíkovej. Dôvodom je jej robenie politiky a osobné záležitosti, nič iné.“

Kollár: Ak reformu nemocníc odobria regióny, zahlasujeme za ňu

Kollár tvrdí, že nemocnice v regiónoch sú v zisku. Kritizuje, že ľudia z ministerstva neboli v regiónoch a škrtajú „od stola“.

Bratislava 24. októbra (TASR) – Ak reforma nemocníc získa podporu regiónov, hnutie Sme rodina by za ňu zahlasovalo. V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Nie je spokojný ani s novou verziou návrhu súdnej mapy. Pri reforme národných parkov sa podľa jeho slov blížia ku kompromisu. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyhlásil, že spor o reformy ukazuje amaterizmus tejto vlády. Zdravotníctvo si podľa neho vyžaduje zmeny do budúcna, ale musia sa pripravovať s tými, ktorých sa to týka.

Zobraziť celý článok

JH: „Pokiaľ sa B. Kollár a jeho Sme rodina nerozhodnú tzv. reformy vetovať, nič zvláštne sa nedeje. A na to, aby ich vetoval, jednoducho nemá argumenty ani politickú výbavu. Ani on a ani jeho rodina.“ 

Chladná zima môže podľa R. Sulíka priniesť obmedzenie dodávok plynu

Bývalý šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) Sulíkovi vyčítal najmä údajnú nečinnosť pri riešení rastúcich cien energií.

Bratislava 24. decembra (TASR) – Pokiaľ bude nadchádzajúca zima extrémne studená, mohlo by na Slovensku koncom februára dôjsť k úbytku zásob plynu. V takom prípade by sa na osem až deväť dní odstavili niektoré výrobné podniky. Povedal to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Bývalý šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) Sulíkovi vyčítal najmä údajnú nečinnosť pri riešení rastúcich cien energií.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak minister hospodárstva verejne a oficiálne pripúšťa odstavenie výrobných podnikov, situácia je zrejme horšia ako sa zlá. Treba to však brať pozitívne – teda, že sme pripravení aspoň na teplú zimu a tá nás v súvislosti s plynom neprekvapí. Možno.“ 

Predsedníctvo Smeru-SD schválilo otázky k petícii za referendum

Líder Smeru avizoval, že prípadnú petičnú akciu na podporu referenda bude organizovať Smer-SD. Zopakoval, že referendum považuje za jedinú možnosť, ako uskutočniť predčasné voľby.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Predsedníctvo Smeru-SD vo štvrtok schválilo otázky, ktoré sa týkajú petičnej akcie na vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Líder Smeru-SD Robert Fico to oznámil na tlačovej konferencii s tým, že v sprievodnom liste, ktorý budú adresovať prezidentke SR Zuzane Čaputovej, je žiadosť, aby sa hlava štátu vyjadrila, či sa v súvislosti s otázkami obráti na Ústavný súd SR alebo nie.

Zobraziť celý článok

JH: „A to podľa ktorého článku ústavy alebo paragrafu ktorého zákona môže politický subjekt od prezidentky také niečo žiadať? Smer-SD môže nanajvýš hlavu štátu poprosiť, aby bola taká láskavá a venovala jeho aktivite chvíľku času.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-na-teplu-zimu-sme-priprav/585930-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Dobrá správa

Matovičova koalícia bola v niečom aj predvídavá, nie však dôsledná. Skončilo to ako vždy.

19. júna 2024
Fakty a argumenty

Máme prezidenta!

Najskôr o sto dní a najneskôr do roka a do dňa uvidíme, kto je prezident P. Pellegrini a o čo mu ide.

17. júna 2024
Fakty a argumenty

Krajina je aj taká

akí sú jej prezidenti

Fakty a argumenty

O lex papaláš

a výmene v paláci

15. júna 2024
Fakty a argumenty

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi