HORE

Týždeň v skratke

Uverejnené dňa 8.11.2021

To najlepšie z týždňových správ Teraz.sk glosuje Juraj Hrabko.

Bratislava 8. novembra (Teraz.sk) – Počas týždňa rezonoval návrh nových opatrení proti šíreniu vírusu, ale aj nahrávka z poľovníckej chaty. Výber zo správ urobil šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács, glosoval Juraj Hrabko.

VEĽKÝ PREHĽAD OPATRENÍ: Toto odporúčajú odborníci

Prečítajte si súhrn navrhovaných opatrení konzília odborníkov.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Konzílium odborníkov navrhuje viacero opatrení, ktoré majú reagovať na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu na Slovensku. TASR prináša ich súhrn.

Zobraziť celý článok

JH: „Jedna vec sú návrhy a iná realita. Inými slovami, treba počkať ako sa návrhy pretavia do reality a to záleží iba od vlády. Platí pritom, že ak majú byť opatrenia účinné, nemôžu byť zároveň aj populárne, keďže jedno vylučuje druhé.“

Naď hovorí pri nahrávkach len o špičke ľadovca, Kaliňák o nezákonnosti

Naď reagoval, že nasadenie informačno-technických prostriedkov (ITP) bolo schválené súdom a až následne sa zistilo, kto sa na chate stretáva.

Bratislava 7. novembra (TASR) – Medializované nahrávky z poľovníckej chaty, kde sa stretávali líder Smeru-SD Robert Fico, obhajca Marek Para, exminister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn bývalého policajného prezidenta Tibora G., sú podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) len špičkou ľadovca. Myslí si, že si „ešte vypočujeme veľa vecí“. Vyhlásil to v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza.

Zobraziť celý článok

JH: „Problémom je, ako sa naložilo s nahrávkami, keď sa zistilo, kto sa na chate stretáva a či bol podaný sudcovi nový návrh vo veci nahrávania alebo sa bez povolenia sudcu nahrávalo – teda pytliačilo – veselo ďalej. Otázka kto pytliačil, je tak stále aktuálna.“

Kolíková: Fico musí čeliť nahrávkam

Ministerka tvrdí, že nie je dobré, aby unikali nahrávky počas trestného konania. Ak však k ich zverejneniu už došlo a ide o politikov, je podľa nej v poriadku verejne o ich obsahu diskutovať.

Bratislava 7. novembra (TASR) – Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico by mal čeliť medializovaným nahrávkam z poľovníckej chaty. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Poukázala pritom na informácie o odcudzení 50.000 eur a zlatých mincí, navádzanie bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ako vypovedať, i na to, že Fico prekonal ochorenie COVID-19.

Zobraziť celý článok

JH: „Ak ministerku M. Kolíkovú trápi to, čomu by mal alebo nemal čeliť R. Fico, pomáha to vysvetliť, prečo aj s treťou verziou jej tzv. súdnej reformy je viac nespokojných ako spokojných ľudí, ktorých sa má dotknúť.“

Baránik chce zúžiť právomoci generálneho prokurátora, podal novelu

Paragraf 363 hovorí o tom, že generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Bratislava 7. novembra (TASR) – Právomoc generálneho prokurátora zrušiť rozhodnutie podľa sporného paragrafu 363 Trestného poriadku by sa mohla obmedziť. Navrhuje to poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) v novele Trestného poriadku. Navrhnúť postup podľa paragrafu by mohli len poškodený a zúčastnená osoba, a to len v neprospech obvineného. O novele by mal parlament rokovať na ďalšej riadnej schôdzi, ktorá sa začína 23. novembra.

Zobraziť celý článok

JH: „JUDr. Alojz Baránik to zrejme urobil poza chrbát koaličných partnerov SaS a aj v rozpore s Koaličnou  dohodou, ktorú podpísal. To je asi aj všetko, čo sa k tomu dá povedať, hoci by bolo lepšie predmetný paragraf zrušiť, ako ho upraviť podľa jeho návrhu.“

Polícia obvinila troch mužov z incidentu v Piešťanoch

Po vykonaní potrebných úkonov bude podaný návrh na ich väzobné stíhanie, ako aj na tzv. superrýchle konanie.

Trnava/Piešťany 6. novembra (TASR) – Polícia v súvislosti so štvrtkovým (4. 11.) incidentom v piešťanskom supermarkete obvinila troch mužov z Nitrianskeho kraja vo veku od 32 do 40 rokov z prečinov útoku na verejného činiteľa a výtržníctva. Po vykonaní potrebných úkonov bude podaný návrh na ich väzobné stíhanie, ako aj na tzv. superrýchle konanie. TASR o tom informovala krajská policajná hovorkyňa v Trnave Zlatica Antalová.

Zobraziť celý článok

JH: „Tento prípad bude veľmi pozorne sledovaný spoločnosťou až do konca. Dá sa odhadnúť, že na jeho základe sa spoločnosť aj niekam posunie – ak bude známy ortieľ, bude známe aj kam.“

 

Najväčšiu dôveru z členov vlády má Lengvarský, najmenšiu Matovič

Po Lengvarskom v prieskume dôveryhodnosti členov vlády nasleduje minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) s dôverou 34,2 percenta a nedôverou 54,4 percenta.

Bratislava 7. novembra (TASR) – Najdôveryhodnejším spomedzi členov vlády je minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dôveruje mu 34,8 percenta a nedôveruje 61,2 percenta respondentov. Naopak, najväčšiu nedôveru má minister financií Igor Matovič (OĽANO). Dôveru mu vyjadrilo 11,3 percenta respondentov, nedôveru 87,2 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý sa realizoval od 20. do 27. októbra na vzorke 1009 respondentov.

Zobraziť celý článok

JH: „Nečudo, že minister zdravotníctva je v tabuľke prvý. Veď aj politických harcovníkov takmer nachytal na hruškách, keď koncom augusta vyhlásil, že Vianoce by už mali byť bez vírusu. S tým, že zdravotníctvo pod jeho vedením je múdrejšie a pripravenejšie.“

Viac na: https://www.teraz.sk/publicistika/tyzdennik-kto-pytliacil/588917-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bw%253BwIndex%253BNeprehliadnite

 

Získajte plný prístup ku všetkým článkom, komentárom, videám a privátnemu obsahu tejto stránky.
Získať prístup

Skúška

Toto nie je o zmierení ani upokojení situácie. To sú iba slová.

18. mája 2024
Fakty a argumenty

O Slovensku

O Slovensku.

16. mája 2024
Fakty a argumenty

Za čiarou

Slovensko je po postrelení premiéra iné, ako bolo.

15. mája 2024
Fakty a argumenty

Týždeň v skratke

Ďalší výrazný signál.

13. mája 2024
Kaviareň

Staňte sa fanúšikom a zdieľajte


Facebook Juraja Hrabka Twitter Juraja Hrabka Linkedin Juraja Hrabka Google+ Juraja Hrabka Napíšte mi